-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ خرداد ۷, سه‌شنبه

مشرانو جرگه: پیمان استراتیژیک به افغانستان چه سودی رسانده است؟

وضعیت اضطراری بر جامعه حاکم شده است.


برخی از اعضای مجلس بزرگان بر این باورند که ایجاد پایگاه های دایمی از سوی امریکا، ناامنی ها را در کشور افزایش می دهد.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛‌ بلقیس روشن عضو مجلس بزرگان کشور بیان داشت: “‌ کسانی که سال گذشته کارت های سبز را برای تصویب پیمان استراتیژیک با امریکا بلند کردند؛ امروز ببینند که نا امنی ها به کجا رسیده است”.
وی گفت: ” اینکه نا امنی ها روز به روز افزایش پیدا می کند؛ به دلیل ایجاد پایگاه های دایمی است؛ آنها از این حربه استفاده می کنند تا حضورشان را در کشور دوام دهند”.
خانم روشن حکومت را نسبت به نا امنی ها بی تفاوت دانست و گفت: ارگ ریاست جمهوری و شخص رییس جمهور تنها به فکر به عهده گرفتن زندان ها جهت رها ساختن زندانیان می باشد؛ تا اینکه کسانی را که برادر خطاب می کند،‌ از زندان ها آزاد سازد.
هدایت الله رهایی عضو دیگر مجلس نیز تصریح نمود که یک سال از امضای پیمان استراتیژیک با آمریکا می گذرد؛‌ اما تا حال هیچ تغییری در وضعیت امنیتی و بهبود زندگی مردم رو نما نشده و مشخص است که این پیمان هیچ کاربردی نداشته است.
وی افزود:‌ گزارش ها حاکی از این است که بعد از سال 2014، 9 پایگاه دایمی در کشور ایجاد خواهد شد که مردم افغانستان مخالف این امر می باشند.
در همین حال؛ علی اکبرجمشیدی نماینده مردم دایکندی در این مجلس اظهار داشت:‌ همانطوری که دیده می شود، در هر 24 ساعت، تعداد زیادی از مردم به خاک و خون کشیده می شوند که نه تنها حکومت به بهبود وضعیت موجود نمی اندیشد؛ بلکه در وخیم شدن اوضاع دست دارد.
به گفته وی؛ از یک سو مجرمین و تروریستان با تلاش نیروهای امنیتی بازداشت می شوند؛‌ اما بعد از فرستادن به ارگان های عدلی و قضایی آزاد می گردند؛ یا طی یک فرمان از سوی رییس جمهور،‌ حکم رهایی شان صادر می شود.
این عضو مجلس بزرگان از نبود امکانات و تجهیز نشدن قوای هوایی کشور ابرازنگرانی کرده و گفت:‌ ” ضرورت است که در عملیات های هوایی، قوای آیساف نیروهای افغان را حمایت نمایند؛‌ اما رییس جمهورکرزی از قوای آیساف خواسته است تا دخالتی در این عملیات ها نداشته باشد”.
گفتنی است که برخی دیگر از اعضای مجلس از ضعف ارگان های کشفی و استخباراتی سخن گفته و بر این نظر بودند که حکومت باید به این موضوعات توجه و رسیدگی جدی داشته باشند.
قابل ذکر است که برای ارایه پاسخ به سوالات نمایندگان، قرار شد تا روز سه شنبه هفته آینده، وزرای امنیتی به همراه مقامات ریاست امنیت ملی به مجلس بزرگان حضور یابند.
این در حالی است که در حمله اخیر مخالفین دولت در شهر کابل، درگیری شدیدی در ساحه شهرنو، به مدت 6 ساعت به طول انجامید که به گفته نمایندگان، 4 تروریست، صدها نیروی مسلح را سرگرم خود ساخته بودند.
راضیه عبداللهی – خبرگزاری جمهور