-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ خرداد ۴, شنبه

احتمال نامزدی «سیاف» در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

رهبران جهادی برای نجات خویش به تپ وتلاش افتاده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از «جمهورنیوز»، در حالی که نزدیک یک‌سال به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده، گزارش‌ها حاکی از آن است که «عبدالرب رسول سیاف»، از رهبران سابق جهادی و عضو مجلس نمایندگان روی طرحی کار می‌کند که همه‌ نیروهای جهادی را دوباره منسجم کرده و از میان آنها نامزد واحدی را برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کند.
گفته می‌شود که سیاف رایزنی‌‌هایی را در این مورد را با بزرگان جهادی آغاز کرده و تا کنون با شخصیت‌هایی مانند «سران جبهه ملی»، «ائتلاف ملی»، «قسیم فهیم»، «یونس قانونی»، «عطامحمد نور» و «امیراسماعیل‌خان» دیدار داشته و به توافقات ابتدایی نیز دست یافته است.
در چنین حالتی احتمال این‌ که نامزد واحد این گروه در انتخابات پیش رو، خود سیاف باشد، بعید به نظر نمی‌رسد،
به خصوص اینکه سیاف با کاندیداتوری برای ریاست پارلمان و اصرار و تأکید بر آن، علاقه خود را برای ریاست نشان داده بود.
آن‌چه احتمال نامزدی وی را تقویت می‌کند، علاوه بر علاقه، پشتون بودن، روحانی بودن و پیشینه‌ جهادی و ضدطالبانی‌ سیاف است.
سران جهادی که امروزه همه‌ آنان نگران سال 2014 و تسلط دوباره‌ طالبان بر افغانستان هستند به دنبال نامزدی هستند که در جبهه ضدطالبانی قرار داشته و سرآشتی با طالبان را نداشته باشد.
بنابراین از آن‌ جایی که سیاف در گذشته هم یکی از رهبران جبهه مقاومت بود و اکنون نیز طی سخنرانی‌های متعدد، آشتی‌ناپذیری خود با طالبان را صریح و بی‌پرده بیان داشته ‌است، گزینه مناسبی برای برخی فرماندهان جهادی بوده و مورد حمایت‌ آنان قرار خواهد گرفت.
از طرف دیگر هم گزارش‌هایی وجود دارد که حامد کرزی نیز نظر مساعدی بر سیاف دارد و در انتخابات آتی، احتمالاً از وی حمایت می‌کند.