-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اردیبهشت ۲۸, شنبه

یک مقام سفارت روسیه درکابل: نیروهای روسیه باید به سرحدات افغانستان تاجکستان برگردند
اندری اوی تیسیان (  Andrey Avetisyan) یک مقام سفارت روسیه به روز پنجشنبه در کابل به آژانس خبری رویترز گفته است:

« از رسیدن دو تهدید مشترک ( قاچاق مواد مخدر و تروریزم ) از طریق کشور های آسیای میانه به روسیه جداً نگرانی داریم. ما ترجیح می دهیم تا جلو این تهدید ها را که از سرحدات افغانستان مواجه است بگیریم.»

این مقام سفارت روسیه در کابل می گوید، در گذشته ما در سرحدات میان تاجکستان و افغانستان حضور جدی داشتیم و در آن وقت اوضاع بهتر بود. بناءً این به نفع روسیه و تاجکستان و حتی افغانستان است اگر روسیه در آنجا حضور داشته باشد. اوی تیسیان گفت، این گونه حضور شامل فرستادن عساکر روسیه به سرحد میان تاجکستان و افغانستان است، اما وی توضیح نکرد که این عساکر به چه تعداد خواهد بود.

اما نیکولای بوردی یوژا(Nikolai Bordyuzha ) سکرتر جنرال سازمان امنیت دسته جمعی به روز جمعه به خبرنگاران گفت: بعد از خروج نیرو های ناتو در ختم سال 2014 از افغانستان، تاجکستان می تواند از سرحدات خود با افغانستان حفاظت نماید.

بوردی یوژا گفت: تاجکستان خدمات سرحدی خوبی انکشاف داده و دلیلی دیده نمی شود که عساکر سرحدی روسیه به منطقه بیایند. او همچنان گفت، روی حضور محافظین سرحدی روسیه در تاجکستان مذاکره نشده، هر نوع استقرار نیرو های سرحدی ایجاب می نماید که تاجکستان به آن موافقه نماید.

به نوشته آژانس خبری رویترز، شدت خشونت ها در سرتاسر افغانستان و آن هم  کم تر از دو سال قبل از خروج نیرو های خارجی، نگرانی های تکان دهنده را در حالی به سرتاسر روسیه می فرستد که از یک طرف نیرو های روسیه با تندروان اسلامی شمال قفقاز می جنگند و از سوی دیگر، استفاده از هیرویین باعث شیوع وسیع مرض ایچ، آی، وی ایدز در روسیه شده است.

اوی سیتیان، شخصیکه در جریان جنگ های 1980 میلادی هم در کابل کار می کرد گفت: جنگ در شمال افغانستان، جایکه به صورت عنعنوی سنگر گروپ های قدرتمند ضد طالبان است، ثبوتی از بی ثباتی اوضاع می باشد.

این مقام روسی می گوید:
« حضور درازمدت نظامی نیرو های خارجی در افغانستان یک دلیلی از نگرانی ها برای ما می باشد، خاصتاً که موضوع پایگاه های نظامی مطرح باشد.»

او می گوید:
« ما می خواهیم بدانیم هدف چیست، ولی هنوز هم به این سوال جواب نداریم.»