-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ شهریور ۵, سه‌شنبه

لغو نشست روسیه و امریکا برسر سوریه/ خطرجنگ

هشدار لاوروف: حمله به سوریه عواقب فاجعه بار دارد.


وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه 27-8-2013 اعلام کرد حمله به سوریه " عواقب فاجعه بار" برای کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا به دنبال خواهد داشت.

به گزارش العربیه مسکو از واشنگتن خواست در مسئله سوریه "محتاط" باشد و "به قوانین بین المللی احترام بگذارد".

ایالات متحده آمریکا روز گذشته اعلام کرد "به مدارکی دست یافته که نشان می دهد رژیم بشار اسد در غوطه شرقیه در حومه دمشق سلاح شیمیایی علیه مردم به کار برده است و در روزهای آینده این مدارک را ارائه خواهد داد."

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است:" تلاش برای دور زدن شورای امنیت به بهانه های واهی و بی اساس جهت مداخله نظامی در منطقه ، مشکلات جدیدی را برای سوریه ایجاد خواهد کرد و عواقب فاجعه باری برای دیگر کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا به دنبال خواهد داشت." 

از سوی دیگر آمریکا نشست برنامه ریزی شده خود با روسیه را که قرار بود در لاهه برگزار شود ، لغو کرده است. این نشست برای بحث درباره چگونگی برگزاری کنفرانس ژنو2 برنامه ریزی شده بود اما ظاهرا کاخ سفید راه حل های نظامی را درباره بحران سوریه پیش گرفته است. 

بر اساس این گزارش مسکو نسبت به لغو نشست لاهه از سوی آمریکا ابراز تاسف کرد. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز گذشته در یک گفتگوی تلفنی با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه رژیم سوریه سلاح شیمیایی علیه مخالفان به کار برده ، وجود ندارد."

در همین حال سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته در اظهاراتی اعلام کرد در حمله غرب به سوریه، کشورش مداخله ای در این جنگ نخواهد کرد.

لاوروف که در کنفرانسی خبری در مسکو سخن می گفت، در پاسخ به سوالی درباره واکنش روسیه در صورت هدف قرار دادن زیر ساخت های ارتش سوریه توسط غرب گفت: ''نیتی برای جنگ با کسی نداریم.'