-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ شهریور ۴, دوشنبه

سخنگوی ائتلاف ملی: کرزی درپی قومی سازی انتخابات است


حل بحران روابط بین پاکستان وافغانستان نا ممکن است؛ اما همکاری پاکستان برای قومی سازی انتخابات ممکن است.

فضل الرحمان اوریا، سخنگوی ایتلاف ملی، در رابطه با سفر رییس جمهور به پاکستان می گوید: بیستمین سفر رییس جمهور با نوزده سفر قبلیش چندان تفاوتی ندارد. در برنامه رییس جمهور تغییری در یک مورد دیده می شود. حامد کرزی در سرخط برنامه های خود، مساله انتخابات را درج کرده است و می خواهد در مورد انتخابات با پاکستان صحبتی داشته باشد. این برنامه نوعی فراهم کردن زمینه برای پاکستان است که در انتخابات افغانستان مداخله کند.

امروز حامد کرزی برخلاف تمام منافع ملی، مساله انتخابات را در اسلام آباد به بحث گرفت. حامد کرزی از این کار یک هدف دارد و آن این است که با کمک پاکستان، انتخابات را در افغانستان قومی بسازد. قومی ساختن انتخابات در افغانستان بدترین خیانت به این کشور خواهد بود که بدترین نتایج را به دنبال خواهد داشت.
در موارد دیگر این سفر، حامد کرزی از این سفر چیز دیگری به دست نمی آورد، چون مسایل کهنه است. حامد کرزی برنامه های جدیدی ندارد و نمی تواند در این راستا دستاوردی داشته باشد.

سخنگوی ایتلاف ملی افزود: حامد کرزی در این سفر برنامه های ملی ندارد. زمانی که برنامه های ملی با خود نداشته باشد، مردم افغانستان هم به چنین سفرهایی نه چشم امید می دوزند و نه از این سفرها حمایت می کنند و نه برایشان ارزشی دارند.

وی با اشاره به اینکه این سفر قرار بود در فضایی با حسن نیت دو طرف صورت بگیرد در رابطه با عدم حسن نیت پاکستان اظهار کرد: 12 سال است که بین حکام پاکستان و افغانستان جنگ ادامه دارد. اما روابط حکومت با اسلام اباد همیشه حسنه بوده است. مساله این است که منافع، اهداف، استراتژی و کارکردهای افغانستان و حکومت از هم جدا شده است.
حامد کرزی در این سفر تلاش کرد تا منافع شخصی اش را تامین کند. قومی ساختن انتخابات به کمک پاکستان، تضمین بقای خاندان حامد کرزی در دولت و مصونیت و امنیت کرزی بعد از 2014 از جمله اهداف شخصی حامد کرزی است.