-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ شهریور ۹, شنبه

مذاکرات محرمانه در سعدآباد پایان یافت!

موافقت سری بین امریکا و ایران بر سر سوریه

هم سلطان قابوس پادشاه عمان و هم معاون امریکائی دبیرکل سازمان ملل تهران را ترک کردند بی آن که گزارشی منتشر شود که در مدت اقامت آنها در ایران و دیدارهائی که در سعدآباد انجام شد چه گذشت. این درحالی است که حتی در محافل مطبوعاتی تهران نیز گفته می شود که گفتگوها دو محور داشته است: سوریه و مذاکرات اتمی.
ظاهرا در مسئله اتمی سلطان قابوس حامل پیامی مبنی بر کاهش سطح غنی سازی در مقابل به رسمیت شناخت حق غنی سازی و کاهش تحریم اقتصادی بوده است و حسن روحانی نیز در جریان مذاکره با وی گفته است که ایران مایل به حل تمامی مشکلات است اما از حق اتمی ایران کوتاه نمی آید.
المانیتور در همین ارتباط نوشت:
سلطان عمان بصورت سئوال برانگیزی همزمان با جفری فلتمن معاون سابق وزارت خارجه امریکا، که اکنون معاون دبیرکل سازمان ملل متحد است در ایران بود.
این که درباره پیام سلطان قابوس با "فلتمن" هم مذاکره جداگانه شده یا خیر؟ معلوم نیست. همانگونه که معلوم نیست سلطان قابوس با وی در تهران ملاقات کرده یا نه و دیدارهائی مشترک با طرف ایرانی نیز انجام شده یا خیر؟
از سوی دیگر، گفته می شود بخش دیگری از مذاکرات فلتمن و قابوس در تهران بر سر مسائل سوریه، بویژه کنفرانس "ژنو 2"  بوده است. کنفرانسی که علیرغم حمله نظامی احتمالی به سوریه نیز باحتمال زیاد برگزار می شود و یکی از اهداف حمله احتمالی نیز خاتمه بخشیدن به دست بالای کنونی دولت سوریه بدلیل پیروزی های اخیرش در مقابله با گروه های مسلح در کنفرانس است.
ظاهرا از جانب ایران یک طرح شش ماده ای برای حل بحران سوریه با فلتمن در میان گذاشته شده است، اما نه از جزئیات این طرح خبری منتشر شده و نه از واکنش فلتمن.
المانیتور مذاکرات فلتمن در تهران را که در حقیقت نخستین مذاکره مستقیم جمهوری اسلامی با امریکایی ها بود، سرد توصیف کرد. مذاکرات با فلتمن در سه نوبت انجام شد و طرف جمهوری اسلامی به کار بردن هر نوع سلاح شیمیائی توسط ارتش سوریه را رد کرد.
المانیتور مدعی شد که فلتمن در آخرین دور مذاکراتش در تهران جمله ای گفته که از آن تعبیر قطعی بودن حمله نظامی به سوریه شده است. او گفته است که برای رفتن به کنفرانس ژنو 2 باید نوعی توازن قدرت برقرار شود. (یعنی اسد با پیروزی های نظامی دست بالا را نداشته باشد و این جمله یعنی توصیه وی  برای سکوت جمهوری اسلامی در برابر حمله به سوریه- پیک نت)