-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ شهریور ۲, شنبه

ایران: از امریکا اسپرم هم وارد کرده ایم!

پشت صحنۀ رابطۀ ایران با امریکا

ارزش تجارت کالایی ایران و آمریکا در چهار ماهه نخست 1392 به بیش از 40 میلیون دلار رسید.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در چهار ماهه اول امسال صادرات کالای ایران به آمریکا بالغ بر 295 هزار دلار و واردات کالای ایران از آمریکا به بیش از 40 میلیون دلار رسید. این در حالی است که ارزش تجارت کالایی ایران و آمریکا در مدت زمان مشابه در سال قبل به بیش زا 78 میلیون دلار رسیده بود.
با این حساب ارزش تجارت ایران و آمریکا، صادرات ایران به آمریکا و واردات ایران از آمریکا در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ترتیب حدود 47، 44 و 47 درصد کاهش یافت.
کشمش، زعفران، فرش و کتاب کل صادرات ایران را به آمریکا در این مدت تشکیل دادند. از آن سو کره، مکمل‌های دارویی و غذایی، خمیر چوب، اسپرم، تخم سبزیجات، ورق آلیاژی، دستگاه‌های محرک ماهیچه قلب و دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مورد استفاده در پزشکی نیز عمده‌ترین محصولات صادراتی آمریکا به ایران محسوب می‌شوند.
نکته جالب اینجاست که ایران و آمریکا اگرچه روابط تجاری چندانی با یکدیگر ندارند اما در چهار ماهه نخست امسال آمریکا دومین مبدا اصلی واردات کره ایران بود. ایران در این مدت بیش از 2800 تن کره بسته‌بندی شده به صورت بسته‌های بیش از 500 گرم به ارزش بیش از 12 میلیون دلار از آمریکا وارد کرد. با وجود این میزان واردات هنوز حجم زیادی کره به دلیل ابهام ارزی به وجود آمده در گمرک انباشت شده و به آن اجازه ترخیص داده نمی‌شود.
به طور کلی نگاهی به تجارت کالایی ایران و آمریکا در چهار ماهه امسال نشان می‌دهد که محصولات غذایی، دارویی و پزشکی فصل مشترک تجارت دو کشور در این مدت بوده است.