-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ شهریور ۴, دوشنبه

حزب اسلامی: اختلاف کرزی با امریکا بر سر تعویق انتخابات است.

همایون جریر: احزابی که جزء مخالفین نظامی دولت افغانستان هستند، آن ها اپوزیسیون واقعی‌اند و علیه نیروهای خارجی در این کشور مبارزه می‌کنند.


همایون جریر از سران حزب اسلامی و داماد گلبدین حکمتیار در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت که دولت افغانستان تلاش می‌کند که آمریکا تعویق انتخابات ریاست جمهوری این کشور را بپذیرد تا دولت وی در اقتدار ابقا شود و یا شرایط از سوی غربی‌ها به گونه‌ای مطرح شود که کاندیدای پیشنهادی تیم کرزی، رئیس جمهور آینده افغانستان شود.
دربارۀ توافق نامه امنیتی: البته فکر می‌کنم این برخی از دلایلی است که دولت افغانستان از امضای این پیمان فعلا خودداری می‌کند اما به هر صورت پیمان امضا خواهد شد.
درخصوص خروج امریکا: واقعیت این است که آمریکایی‌ها اصلا به فکر بیرون رفتن از افغانستان نیستند و با امضای پیمان امنیتی نیز اشغال این کشور تداوم پیدا می‌کند.
وی ادامه داد: در عین حال زیاد خوشبین نیستم که آمریکا، طالبان و دولت کابل بتوانند در کنار هم قرار بگیرند و معتقدم که آمریکا تلاش می‌کند تا طالبان را به سوی معامله‌ای بکشاند زیرا طالبان زیر فشار کشورهای عربی کمک کننده به این گروه قرار گرفته و از سویی پاکستان نیز بر آن‌ها فشار وارد می‌کند در نتیجه طالبان احتمالا مذاکرات را قبول و یا دفتری را افتتاح خواهند کرد.
جریر تاکید کرد: در افغانستان زمانی یک طرح به موفقیت می‌رسد که تمام گروه‌های مهم سیاسی در آن برنامه حضور داشته و به توافق برسند زیرا مذاکرات صلح با یک طرف از چند طرف مطرح در افغانستان به جایی نخواهد رسید و از همین رو تلاش‌هایی که در قطر و عربستان سعودی انجام می‌شود؛ موفقیت زیادی کسب نخواهد کرد.
وی افزود: پس از مذاکرات قطر، حامد کرزی و تیم همراهش اعتراض‌هایی به آمریکا داشتند که مربوط به پرچم و تابلوی «امارت اسلامی» طالبان نبود بلکه مربوط به یک سلسله مذاکرات خصوصی بود که بین آمریکایی‌ها، طالبان و پاکستان اتفاق افتاده بود در حالی که دولت افغانستان در آن حضور نداشت.
 جریر به این باور است: معتقدم که آمریکایی‌ها از تصمیم‌های خود آقای کرزی را آگاه نمی‌کنند و هر آنچه خودشان بخواهند انجام می‌دهند و بدین منظور بازی‌های رسانه‌ای به راه انداخته اند.
وی درتعریف اپوزیسیون چنین گفت: احزابی که جزء مخالفین نظامی دولت افغانستان هستند، آن ها اپوزیسیون واقعی‌اند و علیه نیروهای خارجی در این کشور مبارزه می‌کنند.

جریر ادامه داد: در افغانستان شرایط فعلی را دموکراتیک نمی‌توان نامید زیرا احزابی می‌توانند فعالیت کنند که با حضور نیروهای خارجی و اشغال افغانستان به گونه‌ای موافق باشند.  وی تصریح کرد که فکر می‌کنم شرایط فعلی دموکراتیک نیست و تعدادی از مردم افغانستان به وضع فعلی اعتراض دارند بنابراین اپوزیسیون واقعی از نظر من مخالفین نظامی دولت افغانستان هستند که هم مخالفت سیاسی دارند و هم مخالفت نظامی و جنگ فعلی به آن ها تحمیل شده است.