-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ شهریور ۹, شنبه

ایران اسلامی، بشار اسد را به امریکا تحفه می دهد

درسی عبرتناک به سیاسیون افغان، عراق ولبنان
وزیرخارجه ایران: 8 ماه پیش به امریکا گزارش داده بودیم!


محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است که کشورش آذرماه سال پیش، از طریق سفارت سوئیس (حافظ منافع آمریکا در تهران) طی یادداشت رسمی به آمریکا اطلاع داده بود که "سلاح شیمیایی از نوع گاز سارین و به صورت دست‌ساز در حال انتقال به سوریه است."

آقای ظریف به هفته نامه آسمان چاپ تهران گفته است "در همان یادداشت گوشزد کردیم که ممکن است گروه‌های افراطی از این عوامل شیمیایی استفاده کنند. در این مدت گروه‌های تکفیری به برادرکشی و جنگ تشویق شدند و نتیجه‌اش فجایعی است که برخی تصاویرش را در رسانه‌ها دیده‌اید."
ایران و تشویق سوریه به همکاری با سازمان ملل
به گفته آقای ظریف "حالا حامیان گروه‌های افراطی وقتی دیده‌اند که این گروه‌ها در داخل سوریه به توفیقی نرسیده‌اند، همدست شده‌اند با همکاری گروه‌هایی که منافع‌شان در جنگ تعریف می‌شود برای منطقه و ایالات متحده دامی را پهن کنند تا به جنگ جدیدی دامن زده شود."
وزیر امور خارجه ایران گفته، آمریکایی ها به این نامه پاسخی ندادند.
آقای ظریف در این مصاحبه تایید کرده که سوریه با تشویق ایران و روسیه به بازرسان سازمان ملل برای بررسی مناطقی که از سلاح شیمیایی استفاده شده، همکاری کرده است.
موضع رسمی ایران
ایران که از مهم‌ترین متحدان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه محسوب می‌شوند، می‌گویند شواهد قانع‌کننده‌ای که نشان دهد دولت سوریه حمله شیمیایی انجام داده، در دست نیست و به همین دلیل با هرگونه اقدام نظامی علیه سوریه به شدت مخالف است.
ایران می گوید خود قربانی حملاتی شیمیایی است و آن را به شدت محکوم می‌کند، اما با شروع جنگی دیگر در منطقه مخالف است.
آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران حمله نظامی احتمالی به سوریه را "یک فاجعه برای منطقه" خواند و هشدار داد که "منطقه، مثل انبار باروت است و هیچ آینده‌ای را نمی‌توان پیش‌بینی کرد".
او پیشتر گفته بود که سوریه خط مقدم مقاومت در برابر اسرائیل است.
وزیر امور خارجه ایران گفته همانطور که سوریه را تشویق کردیم تا با سازمان ملل متحد همکاری کند فکر می‌کنیم که سوریه باید تمام داده‌هایش را ارائه کند تا مشخص شود در چه شرایطی از سلاح‌های شیمیایی استفاده شده است. این دامی هم که علیه دولت سوریه و علیه آنهایی که می‌خواهند عملیات نظامی در این کشور انجام دهند انداخته شده برچیده شود. جز یک گروه جنگ‌طلب و یک گروه سیاسی که انتخاب‌های غلطی در گذشته کرده‌‌اند هیچ‌کس از اقدام نظامی منفعت نمی‌برد. تازه آن گروه سیاسی که انتخاب‌های غلطی کرده‌اند ممکن است در کوتاه‌مدت یک فضای تنفسی برایشان ایجاد شود نه اینکه مشکلاتشان حل شود."
او در پاسخ به سئوالی درباره‌ ارتباط مستقیم ایران و آمریکا و کمک آن به حل بحران سوریه گفته "جمهوری اسلامی ایران مواضعش را با یادداشت‌هایی که از طریق سفارت سوئیس ارسال می‌شود به آمریکایی‌ها منتقل می‌کند. متأسفانه رهبران آمریکا یک مشکل مهم دارند. آنها به جای اینکه رهبری کنند دنباله‌رو جریانات سیاسی و برخی گروه‌های فشار می‌شوند."
وزیر امور خارجه ایران گفته "ما داریم تلاش می‌کنیم تا به آمریکا بگوییم که وقتی دولت از مردمش رأی‌ می‌گیرد تا کشور را رهبری کند نباید دنباله‌روی برخی گروه‌ها باشد."
آقای ظریف درباره نقش بشار اسد در بحران کنونی سوریه گفته "ما معتقدیم که اشتباهات بزرگی که توسط حاکمیت در سوریه اتفاق افتاده است متأسفانه زمینه را برای سوءاستفاده فراهم کرده است. ولی نباید فراموش کنیم که از این شرایط سوءاستفاده می‌شود. اقداماتی که در دو سال گذشته در اپوزیسیون سوریه اتفاق افتاده است اولاً از جانب یک گروه دموکرات آزادیخواه صورت نگرفته است. دوماً از طرف گروه‌های تکفیری صورت گرفته که به دنبال درگیری، خشونت و فرقه‌گرایی هستند. این گروه‌ها اقلیتی هستند که متأسفانه صدای بلندی دارند."
وزیر امور خارجه ایران گفته "ما هنوز امیدواریم که منطق و عقل حاکم شده و مانع جنگ شود. اما متاسفانه شرایط نشان می‌دهد که طبل جنگ در حال نواخته شدن است. وقتی طبل جنگ نواخته شد عقل و منطق کنار می‌رود."
وزیر امور خارجه ایران گفته ابتکار عملی که کشورش می‌تواند از آن برای جلوگیری از وقوع جنگ انجام دهد "نشان دادن واقعیات شرایط موجود است. برخی فکر می‌کنند آمریکایی‌ها همه چیز را می‌دانند. در صورتی که هم در افغانستان و هم در عراق مشاهده کردیم که اتفاقاً آمریکایی‌ها خیلی از شرایط واقعی اطلاع ندارند و خیلی راحت به تله می‌افتند. بنابراین روشنگری بسیار مهم است کشورهای قدرتمند گاهی دچار توهم می‌شوند و فکر می‌کنند که از طریق اعمال زور می‌توانند مشکلاتشان را حل کنند."