-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ شهریور ۶, چهارشنبه

روسیه در جنگ سوریه چه خواهد کرد؟

کومسومولسکایا پراودا خطاب به امریکا: محاسبۀ اشتباه نکنید!

بخشی از تحلیل استیون روزنبرگ خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو
روز چهارشنبه، یکی از پرخواننده‌ترین روزنامه‌های عامه‌پسند روسیه به نام کومسومولسکایا پراودا هشدار داد که حمله به سوریه می‌تواند به تکرار رویارویی خطرناک شرق و غرب، مانند ماجرای بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ منجر شود.
در مطلبی که در وب‌سایت این روزنامه منتشر شده آمده است: "اگر افرادی خوشبین در پنتاگون تصور می‌کنند که روسیه، همانگونه که در جریان حمله غرب به عراق و یوگوسلاوی روی داد، واکنش خود را به هشدار لفظی و ابراز خشم محدود می‌کند، باید بدانند که اشتباه کرده‌اند."
به نوشته این روزنامه، "زمان تغییر کرده، منافع سنگینی در معرض خطر قرار گرفته و روسیه عقب‌نشینی نخواهد کرد. سوال این است که اراده چه کسی اول در هم می‌شکند؟ پوتین یا اوباما؟"
البته اینگونه تهدیدهای تند و تیز کمی مبالغه‌آمیز است و اگرچه روسیه از متحدان ثابت قدم بشار اسد بوده، اما بعید است که بر سر سوریه خود را درگیر رویارویی مستقیم با غرب کند.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، موضع کشورش را کاملا مشخص کرده و گفته است که روسیه "برنامه‌ای برای جنگ با دیگران ندارد."
اما روسیه می‌تواند به طرق دیگر ناخرسندی از مداخله غرب و خشم خود از ایالات متحده را بروز دهد.
برخی ناظران گفته‌اند که ممکن است روسیه در واکنش به حمله غرب به سوریه، ارسال اسلحه به حکومت بشار اسد را افزایش دهد، روابط نزدیک‌تری با ایران برقرار کند و از میزان همکاری با آمریکا بکاهد.
در حال حاضر هم، روابط روسیه و غرب به تدریج گرفتار ناهمواری شده و نمی‌توان تردید کرد که مداخله نظامی غرب در سوریه این روابط دشوار را متشنج‌تر خواهد کرد.