-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ مهر ۱, دوشنبه

جنگ گاز در سوریه

نمی خواهند گاز ایران از سوریه به اروپا برسد!

ایران بزرگترین ذخیره گازی طبیعی جهان را دارد. بیش از 34 تریلیون متر مکعب گاز. ظرفیت صادرات گاز ایران 200 میلیون مترمکعب  میتواند باشد و بخش مهمی از گاز کشورهای اروپایی را تامین کند.
اینها بخشی سخنان مدیرعامل شرکت ملی گاز است که در مصاحبه با خبرگزاری مهر منتشر کرد. در این مصاحبه نکته ای وجود دارد که اهمیت آن کمتر از اعلام رقم ذخیره گازی ایران نیست، زیرا کلید بسیار از حوادث منطقه و ایران است. از جمله جنگ در سوریه و تلاش برای کشاندن آن به عراق و سپس ایران.
مدیرعامل شرکت ملی گاز و معاون وزیر نفت می گوید:
«در حال حاضر ایران حدود 30 میلیون مترمکعب گاز به ترکیه و  1.5 تا 2.5 میلیون مترمکعب به ارمنستان و نخجوان صادر می کند و گاز پنج نیروگاه معادل 30 درصد سوخت مورد نیاز بغداد را که روزانه حدود 25 میلیون مترمکعب گاز است به این کشور صادر می کند.
درآمد حاصل از صادرات گاز به کشور عراق روزانه 11.5 میلیون دلار و سالانه 3.7 میلیارد دلار است. در پروژه احداث خط انتقال گاز به عراق بیش از 850 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.
دومین قرارداد صادرات گاز به عراق تا دو ماه آینده بسته می شود که براساس آن روزانه 20 میلیون متر مکعب گاز برای تامین گاز نیروگاه‌های جنوب عراق به این کشور صادر خواهد شد.
با عراق تفاهم کرده ایم که صادرات گاز به اروپا از مسیر عراق و سوریه انجام شود که برآورد مالی این پروژه 8 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.»

بموجب این اطلاعات است که می توان ریشه بسیار از رویدادها را در لوله های انتقال گاز به اروپا از راههائی دانست که شرکت های بزرگ گاز و نفت جهان بر سر آن با هم رقابت دارند و هر کدام مسیری را به سود خود می دانند. انتقال گاز ایران به عراق و سوریه و سپس رساندن آن به اروپا، یعنی دور زدن ترکیه و بلند شدن روی دست شیخ نشین قطر!