-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ آبان ۲۷, دوشنبه

وحید مژده: دکترسپنتا به مجلس دروغ گفته است.

درموضوع پیمان امنیتی امریکا با کابل، کنگرۀ امریکا خودش را کنار کشیده است.

وحید مژده آگاه امور سیاسی به خبرگزاری جمهور می گوید: تعهداتی که از جانب ایالات متحده امریکا و حکومت افغانستان صورت گرفته است، هیچ گونه ضمانت های اجرایی در آن وجود ندارد.
این آگاه سیاسی می افزاید که در توافق نامه امنیتی میان حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا، هیچ گونه تعهداتی از سوی کنگره واشنگتن وجود ندارد و این توافق نامه فقط از سوی کاخ سفید ترتیب شده و فقط تصمیم قوه اجرایی ایالات متحده امریکا است.
آقای مژده تاکید می کند: تا زمانی که کانگره امریکا امضای توافق نامه امنیتی را میان دو کشور، تایید نکند؛ این توافق نامه ناقص خواهد بود.
به گفته آقای مژده؛ در توافق نامه امنیتی 
مساله تجاوز بر خاک افغانستان و نیز دفاع نظامی از خاک افغانستان بر کشور متجاوز، تعریف نشده است؛ پس در این صورت، مشاورامنیت ملی ریاست جمهوری در مجلس نمایندگان به شدت دروغ گفته است.
وی همچنین بیان می دارد که هم اکنون توافق نامه امنیتی میان دو کشور، قبل از این که امضا شود، اعتبار خود را از دست داده است.
گمانه زنی هایی وجود دارد که توافق نامه امنیتی به هر نحوی، میان افغانستان و امریکا امضا می شود و به دنبال این اظهارات، حکومت افغانستان آمادگی لازم را برای امضای این توافق نامه روی دست گرفته است. حالا پرسشی که مطرح می شود این است: بر بنیاد تعهدات دو کشور، هرگاه نظامیان امریکایی در افغانستان مرتکب جرم شوند؛ آیا حکومت افغانستان قدرت بازجویی را از ایالات متحده خواهد داشت یا خیر؟
آقای مژده در پاسخ به این سوال، وضعیت جاری جاپان را بیان می کند و می افزاید که چندین پایگاه نظامی امریکا در جاپان وجود دارد. با توجه به قدرت نمایی آن، جاپان توانایی بازپرسی را از واشنگتن ندارد. اما مساله مهم در افغانستان این است که حق بازپرسی در توافق نامه امنیتی تذکر داده نشده است.
این آگاه امور سیاسی در خصوص موجودیت نیروهای استخباراتی امریکا سخن می زند و تاکید می کند که در حال حاضر، نیروهای استخباراتی واشنگتن در مناطق افغانستان فعالیت گسترده دارد و سرنوشت حضور این نیروها در توافق نامه امنیتی اشاره نشده است.
در همین حال؛ برخی از آگاهان امور نظامی می گویند که ایالات متحده امریکا بر اساس توافق نامه امنیتی، به تعهدات خود در قبال حکومت افغانستان پایبند نخواهد بود.
عبدالواحد طاقت آگاه امور نظامی بیان می دارند که ایالات متحده امریکا در جنگ دوازده ساله خود در افغانستان نتوانسته است که افغانستان را از بحران نجات داده و در زمینه های مبارزه با تروریزم، محو کشت و ترافیک موادمخدر همکاری کند و این مسایل نشان می دهد که هیچ گونه امیدواری از عملی شدن این تعهدات در افغانستان وجود ندارد.
آقای طاقت پیشنهاد می کند که نظام بعدی حکومت افغانستان قرارداد امضای توافق نامه امنیتی را فسخ کند و زمینه خروج نظامیان امریکایی را از افغانستان فراهم سازد.
این اظهارات در حالی صورت می گیرد که تا چهار روز دیگر، سرنوشت امضای و یاهم عدم امضای توافق نامه امنیتی در کابل مشخص می گردد. سرنوشت این توافق نامه، زمانی مشخص خواهد شد که حکومت جرگه مشورتی را در کابل برگزار کرده و در این جرگه، بیش از ۲۵۰۰ متنفذ قومی پیرامون این موضوع گفتگو خواهند کرد.
وحید فرزان ــ خبرگزاری جمهور