-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ آذر ۵, سه‌شنبه

شرط تازه: زندانیان گوانتامو را هم تحویل دهید!

کاخ سفید می گوید که حامد کرزی حاضر به امضای پیمان امنیتی نیست.

بربنیاد گزارش های تازه، رئیس جمهور کرزی، ضمن تاکید بر «شرایط» قبلی ( پرهیزنظامیان امریکا به خانه های افغان ها)، شرط دیگری نیز  دردیدار با سوزان رایس مشاور امنیتی بارک اوباما پیش کشیده است که امضای پیمان امنیتی را بن بست می کشاند. وی از امریکا خواسته است که زندانیان افغان در گوانتامو را هم باید به حکومت افغانستان تحویل دهد.
سوزان رایس، که دوروز پس از اتمام نشست «لویه جرگه» جهت آماده سازی زمینه نهایی برای امضای متن پیمان به کابل سفر کرده گفته است پیشنهاد رییس جمهوری افغانستان برای به تاخیر انداختن امضای این پیمان تا بعد از انتخابات سال آینده عملی نیست. کاخ سفید می گوید که حامد کرزی برای امضای بی درنگ پیمان «آماده نیست.»
دفتر ریاست جمهوری افغانستان نیز می گوید رییس جمهوری از ملاقات خود با سوزان رایس برای گرفتن اطمینان های بیشتر از آمریکا استفاده کرده است.
براساس این گزارش حامد کرزی به دنبال اطمینان بیشتر از این بوده که نیروهای آمریکایی به خانه شهروندان افغان وارد نمی شوند و در عین حال واشنگتن گفتگوهای صلح با طالبان را از سر می گیرد.
براساس گزارش های دریافتی، یکی دیگر از شرایط آقای کرزی بازگشت شهروندان افغان زندانی در گوانتانامو به کشورشان است.
به گفته خانم رایس، تاخیر در امضای این پیمان نه زمان کافی برای برنامه ریزی جهت حضور نظامی ورای سال ۲۰۱۴ در افغانستان به آمریکا و ناتو می دهد و نه به افغانستان ثبات می دهد.