-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ آبان ۲۷, دوشنبه

پیش نویس سند امنیتی نهایی شد

واشنگتن پست

روزنامهء واشنگتن پست در یک مقالهء در باره قراردادی امنیتی و دفاعی افغانستان و امریکا می نویسد:
افغانستان و ایالات متحدهء امریکا سند قرارداد امنیتی دو جانبه را تکمیل و توزیع مسودهء آن را آغاز کردند.

روزنامهء واشنگتن پست، به نقل از کانگرس و مقامات اداره اوباما می افزاید، انتظار می رود تا پایان امسال این سند نهایی شده امضاء شود.

بر اساس این سند چگونگی حضور نیروهای امریکایی در افغانستان در سال آینده پس از خروج قوای محاربوی بین المللی از این کشور مشخص و تعین می شود.

روزنامه در ادامه می نویسد، در این قرارداد موضوع مصونیت سربازان امریکایی از قوانین افغانستان حل شده است.

در این سند آمده که ایالات متحدهء امریکا برای نیروهای نظامی و کارمندان ملکی وزارت دفاع امریکا که با قوای این کشور در افغانستان باقی می مانند، یک سیستم عدلی و قانونی خاص را داشته باشد.

روزنامه واشنگتن پست با نقل از یک مقام بلند رتبهء امریکایی می افزاید، در این سند به این موضوع هم روشنی انداخته شده که در صورتی رفتار نادرست هیچ سرباز امریکایی از تعقیب قانونی مصئون باقی نخواهد ماند.

به نوشتهء روزنامه واشنگتن پست، اداره ایالات متحدهء امریکا از هفتهء گذشته به این سو، ارایه معلومات در مورد این سند را به کانگرس آغاز کرده است.

همزمان با این سه هزار بزرگان قوم و رهبران سیاسی افغان روز پنجشنبه در لویه جرگهء مشورتی روی مواد این سند گفتگو می کنند.

روزنامه می افزاید، هرچند انتقاد های در باره این سند موجود خواهند بود، اما مقامات امریکایی باور دارند که در این سند تغییراتی کلی به میان نخواهد آمد.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان گفته است که در این مورد فیصلهء لوی جرگه مشورتی را می پذیرد.

روزنامه از قول یک مقام دیگر امریکا می نویسد، در این سند از تعداد عساکر امریکایی که در افغانستان باقی می مانند، یادآوری نشده است.

این مقام در مورد شماری سربازان امریکایی که در افغانستان باقی خواهند ماند گفت، بارک اوباما پلان اش را در این مورد در اوایل سال 2014 میلادی اعلان خواهد کرد.

نویسندهء این مقالهء روزنامه واشنگتن پست می نویسد، اگر این سند امضاء نشود، کمک های قابل ملاحظه چهار ملیارد دالری سالانهء که از سوی کشورهای ناتو پس از سال 2014 میلادی به افغانستان تعهد شده، به خطر مواجه می شود.

کشورهای عضو ناتو و سایر کشورها که می خواهند مربیان شان برای آموزش نیروهای امنیتی افغان در این کشور باقی بمانند می گویند، بدون امضای سند امنیتی و دفاعی بین افغانستان و امریکا، مربیان آنها نیز در این کشور باقی نمی مانند.