-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ آذر ۱, جمعه

شلاق کوبی همایون جریر بر گردۀ اسب بی رمق «جهاد»

بخشی از گفت وگو با خبرگزاری سپاه پاسداران- فارس

فارس: باوجودی که گلبدین حکمتیار مخالف دولت است و در برخی موارد حزب اسلامی حملات نظامی در افغانستان انجام می‌دهد، به نظر شما چگونه است که نمایندگان این حزب آزادانه به افغانستان آمد و شد دارند؟
جریر: حزب اسلامی افغانستان معتقد به جنگ علیه نیروهای خارجی است و همچنین باور دارد که جنگ بر این حزب و مردم افغانستان تحمیل شده و نیروهای خارجی افغانستان را اشغال کرده‌اند، در نتیجه بر هر افغان واجب شرعی است که از کشور خود دفاع کند. اما با این وجود حزب اسلامی یک حزب دینی و سیاسی است، در عین حال  به شدت از کار سیاسی پشتیبانی می‌کند، بنابراین معتقد است که بایستی با تمام احزاب سیاسی مهم در افغانستان رابطه ایجاد کرد، زیرا مشکل این کشور در نتیجه تماس و تفاهم بین احزاب مهم سیاسی افغانستان قابل حل خواهد بود.
فارس: در روزهای گذشته حضور هیات حزب اسلامی به سرپرستی غیرت بهیر در کابل را شاهد بودیم، در عین حال شنیده شد که این حزب فهرست 15 نفری را برای شرکت در لویه جرگه مشورتی به دولت افغانستان ارائه کرده است که این گفته از سوی حزب اسلامی تکذیب و شرکت کنندگان لویه جرگه تهدید شدند، آیا این مذاکره با دولت و سپس تهدید، بیانگر مواضع ضد و نقیض این حزب نیست؟ رابطه حزب اسلامی را با دولت چگونه ارزیابی می‌کنید؟
جریر: در این شکی نیست که اخیرا هیاتی از حزب اسلامی به ریاست دکتر «غیرت بهیر» با سفر به کابل با حامد کرزی و 6 نفر از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دیدار کرده‌اند و هدف از این سفر رایزنی و بیان دیدگاه‌های حزب اسلامی در مورد مسائل افغانستان و قضایای سیاسی این کشور و انتقال آن به دولت و این نامزدها بوده است. اما به صراحت عرض می‌کنم که حزب اسلامی کاملا با تدویر شورایی به نام «لویه جرگه مشورتی» برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا مخالف است و این جرگه را غیرقانونی می‌داند، زیرا معتقد است که لویه جرگه به هیچ وجه از مردم مسلمان افغانستان و یا اکثریت آنان نمایندگی نمی‌کند، بنابراین حزب اسلامی در این شورا شرکت نخواهد کرد و تشکیل آن را نیز به نفع مردم افغانستان نمی‌داند.
فارس: اما «عبدالخالق حسینی پشه‌ای»، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان اوایل هفته جاری موضوع شرکت اعضای حزب اسلامی در لویه جرگه را رد نکرد، چرا دولت و دست اندرکاران این جرگه نسبت به شرکت اعضای حزب اسلامی علاقمندند؟
جریر: واقعیت این است که دولت افغانستان و آمریکایی‌ها سعی در قانونی جلوه دادن این جرگه مشورتی دارند، در نتیجه علاقمندند که نماینده‌های تمام احزاب و گروه‌های مهم سیاسی چه موافق و چه مخالف در آن حضور یابند، زیرا مردم افغانستان در آینده سوالی نداشته باشند و همچنین به مردم ثابت کنند که لویه جرگه مشورتی سراسر افغانستان را در برمی‌گیرد، در نتیجه آن‌ها تبلیغ می‌کنند که نیروهای حزب اسلامی هم در این جرگه حضور دارند. این در حالی است که حزب اسلامی بارها مخالفت صریح خویش را با این لویه جرگه و نشست‌هایی از این قبیل اعلام کرده و نیز این جرگه را که با حمایت حامد کرزی برای امضای پیمان امنیتی افغانستان-آمریکا تشکیل شده، غیرقانونی می‌داند و شرکت نخواهد کرد.
فارس: گفته می‌شود که افزایش تهدید طالبان و مخالفان مسلح دولت افغانستان از لحاظ روانی به امضای سریع‌تر موافقتنامه امنیتی کمک می‌کند، زیرا نگرانی نمایندگان مردم در لویه جرگه نسبت به خروج نیروهای خارجی و تسلط طالبان و مخالفان در آینده افغانستان بیشتر می‌شود، نظر شما در این مورد چیست؟
جریر: فکر می‌کنم که مخالفت با پیمان امنیتی وظیفه هر افغان و مسلمان آزاده است و این پیمان ننگینی خواهد بود که وثیقه اسارت افغانستان به آمریکا را به امضا می‌رساند. بنابراین شکی نیست که مشابه پیمان «گندمک» است که توسط یعقوب خان سال‌ها پیش با انگلیسی‌ها امضا شد و نیز مشابه پیمانی است که «شاه شجاع» با انگلیسی‌ها به امضا رساند در نتیجه وظیفه هر افغان، مخالفت با این پیمان است اگر چه که در لویه جرگه ممکن است افغان‌های زیادی باشند که به وطنشان علاقمندند و با توجه به معذوریت‌ها توان مخالفت ندارند. اما معتقدم که لویه جرگه را برای مشروعیت بخشی به پیمان ایجاد کرده‌اند، بنابراین با این کار حامد کرزی خواسته به اثبات برساند که خدمت بزرگی به آمریکایی‌ها انجام داده و مردم این کشور نیز این پیمان را تایید می‌کنند، در حالی که مردم افغانستان آزاده هستند و به هیچ صورتی اسارت را نمی‌پذیرند.
فارس: حزب اسلامی با مخالفت‌هایی که انجام می‌دهد آیا پایگاه مردمی دارد؟
جریر: قدرت یک حزب از دو جهت مورد بررسی قرار می‌گیرد، یکی دارا بودن جایگاه مردمی و حضور در بین مردم و دیگری منظم و تشکیلاتی بودن. این در حالی است که حزب اسلامی با توجه به این دو ویژگی نسبت به تمام احزاب موجود در افغانستان قوی‌تر است و به طور قطع حزب اسلامی پایگاه مردمی بسیار مهمی در شهرها و استان‌های افغانستان دارد که دولت افغانستان و احزاب دیگر به خوبی از این قدرت اطلاع دارند و به نظر من این حزب از پایگاه مردمی مناسبی برخوردار است.