-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ آذر ۶, چهارشنبه

ادعای مهمل احترام به «لویه جرگه» کجا شد؟

وال ستریت ژورنال

روزنامه وال ستریت ژورنال می نویسد در یک زمانی که مذاکره کننده گان امریکا و افغانستان بعد از یک سال تلاش جزییات موافقت در مورد حضور قوای امریکایی را بعد از سال 2014 تکمیل کردند و لویه جرگه مشورتی افغانستان هم آنرا تایید نمود، رییس جمهور کرزی یکباره تصمیم گرفته است که این موافقت را قبل از ختم سال جاری میلادی امضا نخواهد کرد.

این مشکل امریکا را وادار ساخته است که در مورد تعهدات خود در افغانستان دوباره فکر کند. اما به نوشته روزنامه امریکا نباید در این ساحه از عجله کار بگیرد و اشتباه را که در عراق مرتکب شده تکرار کند. در آنوقت چون امریکا با عراق به موافقه نرسید قوای خود را از این کشور کاملاً خارج کرد و با اعلان پیروزی از عراق خارج شد و راه را برای القاعده در عراق و سوریه باز نمود تا فعالیت های خود را گسترده بسازند.

روزنامه می افزاید ایجاد بی اطمینانی تاوان خود را دارد. هم اکنون تعداد زیاد مقامات افغان برای ویزه اقدام کرده اند چون ترس دارند که امریکا از افغانستان خارج خواهد شد، تعداد دیگری دوستی را با مخالفین مسلح آغاز کرده اند تا خود را نجات بدهند و طالبان جسور تر شده و برای یک جنگ قوی تر آماده گی می گیرند.

علاوه بر آن نگرانی جنگ داخلی در افغانستان و تهدید آن به امنیت منطقه کشورهای همجوار افغانستان، پاکستان، هند، ایران و روسیه را نگران ساخته و آنها هر یک گروه های طرفدار خود را در افغانستان حمایت خواهند کرد.

در رابطه با متن موافقتنامه روزنامه وال ستریت ژورنال نوشته است در موافقت دوجانبه نکات مهم نهایی نشده اند. یعنی تعداد عساکر امریکایی که در افغانستان می مانند چند نفر خواهند بود؟ آنها چه وظیفه خواهند داشت؟ و ستراتیژی امریکا در این کشور بعد از سال 2014 چگونه تعریف خواهد شد؟


لاس آنجلس تایمز
روزنامه لاس آنجلس تایمز در شماره اخیر خود می نویسد در حالی که عقربه ساعت برای امضای موافقت همکاری امنیتی بین کابل و واشنگتن با سرعت حرکت می کند مشاور امنیت ملی امریکا نتوانست رییس جمهور افغانستان را قانع بسازد که این موافقت را امضا کند.

به نوشته روزنامه با وجود اینکه لویه جرگه افغانستان این موافقت را تصدیق نمود و از آقای کرزی خواست که مهلت تعین شده امریکا را برای امضای این موافقت قبول کند، اما رییس جمهور کرزی شرایط نوی را برای امضای این موافقت طرح کرده و در راه امضای آن مشکلات تازه را ایجاد نمود.

به نوشته روزنامه این در حالیست که ایالات متحده گفته است هم اکنون برای امضای این موافقت آماده است.

روزنامه وال ستریت ژورنال در یک مطلب دیگر خود از قول یک مقام امریکایی که نخواسته نامش ذکر شود نوشته است که می گوید، اختلاف نظرها می تواند ادامه پیدا کند، اما در پایان روز این امریکاست که قوای نظامی در افغانستان دارد و باید در مورد آن تصمیم بگیرد.