-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ آذر ۴, دوشنبه

مگر درست نگفته اند که تمدن «انتهای وحشت است؟»

در هر 18 ثانیه، یک زن مورد خشونت قرار می گیرد.

 از صلح در خانه تا صلح در جهان: بیایید تا نظامی گری را به چالش بکشانیم و به خشونت علیه زنان خاتمه بخشیم

خشونت علیه زنان عام ترین نوع نقض حقوق بشر و بحران صحی عامه بوده و مانعی برای تساوی، رشد، امنیت و صلح میباشد. . اصطلاحاتی از قبیل "خشونت علیه زنان" و "خشونت های جنسیتی" هردو به تمام آسیب و آزارهایی تلقی میشود که بر علیه زنان اعمال میگردد، خشونت هایی که ناشی از نابرابری های جنسی، عقاید سنتی نسبت به نقش جنسیتی افراد و مطیع بودن زنان در قبال مردان در جامعه باشد.
 
بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، در هر 18 ثانیه، یک زن مورد خشونت قرار می گیرد و از هر 10 قربانی زن، 3 نفر توسط شوهر و یا سایر مردان، جان خود را از دست داده‌اند. عفو بین‌الملل اعلام کرده که خشونت بیش از سرطان و تصادفات، از زنان قربانی می گیرد و بنا بر همین آمارها، 70 درصد زنان در جهان مورد تعرض قرار می گیرند. اذیت و آزار جنسی، روانی، اجتماعی و سیاسی، کتک کاری، اهانت و توهین، ضرب و شتم و بیرون کردن از خانه، نمونه‌های بارز و مشهود خشونت علیه زنان در دنیای معاصر است. بر اساس این آمارها، این وضعیت ناگوار شامل بیشتر کشورهای جهان، از امریکا و روسیه و شیلی گرفته تا آفریقای جنوبی، هندوستان و ایران می باشد. علاوه بر این در بسیاری از این کشورها، زنان به دلیل نگرانی و ترس از مجازات‌های سخت، خشونت را تحمل کرده و آن را پنهان می کنند.در این روز ما باید خواستار تصویب و اجرایی شدن قوانینی هستیم  که از خشونت علیه زنان جلوگیری کرده و آنها را از هرگونه تعرض و آزار و اذیت جنسیتی، ناشی از وجود افکار مرد سالارانه و سنتی در جامعه، مصون می دارد.