-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ آذر ۲۷, چهارشنبه

عمر کوتاه است، تـــند خوانـــی را جدی بیاموزید

"وجه آگاه مغز انسان با سرعتی نزدیک به 100 الی 150 مایل در ساعت می تواند مشکلات را حل کند. در حالی که ناخودآگاه مغز انسان با بالغ بر 100.000 مایل در ساعت همین کار را انجام می دهد."
عباس صفارایی- گراف میدیا
حدود دو، سه سال پیش در سایتی مطلبی در رابطه با موضوع تندخوانی نوشتم. در آن زمان سوال های خاصی نسبت به این مطلب داشتم که چرا باید تندخوانی مهم باشد؟ چرا باید تندخوانی ضرورتی برای ما باشد؟ و خیلی چراهای دیگر که برای من تبدیل به یک چرای بزرگ شده بود. مطالبی که ما در طول روز، هفته، ماه و سال برای آنها وقت می گذاریم تا بخوانیم، می توانند وقت ما را تلف کنند حالا از این نقطه نظر به این نکته نگاه کنید که شما مجبور باشید مطلبی طولانی را بخوانید و نکات زیادی از آن را بیاموزید. امروزه مطالعه مطالب مانند زندگی و نفس کشیدن برای ما حیاتی است و زمان همان گنجی است که مدام به دنبال آن هستیم. یک ساعت کم یا بیشتر شما می توانید مطلبی را بخوانید حالا بعد از خواندن این مطلب شما می فهمید که این مطلب تنها یک یا دو نکته کوتاه برای شما به ارمغان آورده است! پس شما عملا یک ساعت زمان یا بهتر بگویم از زندگی تان را صرف چند نکته کوتاه کرده اید. آیا این به صرفه است؟ آیا زندگی شما به اندازه ی این چند نکته ی کوتاه که آموخته اید ارزش دارد که یک ساعت کمتر یا بیشتر را صرف خواندن این مطلب کرده اید؟ خب به نظر من تند خوانی در زندگی امروزه که ساعت ها، دقیقه ها و ثانیه ها هر کدامش نقشی بسیار حیاتی دارند یقینا ضروری و مورد استفاده شما خواهد بود.
در زندگی امروزه تند خوانی فواید زیادی برای افراد مختلف دارد از کاسب بازاری گرفته تا دانشجویان رشته های مختلف، از جمله کسانی که مطالعه زیادی می کنند.
با حجم گسترده اطلاعاتی که روزانه به طرف ما سرازیر می شوند کمی سرمایه گذاری برای یادگیری استراتژی های تندخوانی بسیار مقرون به صرفه است. تصور کنید که در عرض نیم ساعت تمام ایمیل های تان را بخوانید، یا اینکه اخبار روزانه را در مدت کمی مطالعه کنید.
به هر حال، اگر چه یادگیری متدهای تندخوانی زمان گیر است و صد البته که شما هم وقت تان کاملا پر می باشد! از خودتان شاید این سوال را بپرسید که با حجم این همه کاری که باید انجام بدهم چرا باید یک کار دیگر را به لیست کارهایی که حتما باید انجام دهم اضافه کنم؟ (واقعا چرا؟)
خب بیایید به دلایلی که چرا شما باید تندخوانی را جدی بگیرید نگاهی بیاندازیم:
1. توانمندسازی: شما در هر جا که باشید راحتی و آسایش با شماست!
هر روزه با هر کلمه ای که به سر زبان شما می آید مردم در مورد شما قضاوت می کنند. اگر در دیدار کاری باشید، ممکن است دلهره داشته باشید که نظرتان را بگویید زیرا از صحت آن اطمینان ندارید. خواندن (و درک مضمون مطلبی که می خوانید) به شما داده هایی می دهد که شما می توانید آنها را تبدیل به اطلاعات مفید کنید.
در موقعیت های اجتماعی، با دوستان تان احساس آرامش خواهید داشت. آنها شما را می شناسند. به هر حال در محفل های دوستانه نیز شما به موضوعی برای گفت و گو نیاز خواهید داشت. در مقابل وقتی کسی در مورد موضوعی بحث می کند شما به نظر و عقیده نیاز خواهید داشت. تندخوانی اخبار به شما این امکان را می دهد که موضوعات زیادی برای گفت و گوهای اجتماعی داشته باشید.
2. ثروت: دسترسی به شغل های موفق!
ثروت به معنای آزادی و امنیت برای شما و کسانی است که دوست شان دارید. وقتی که ترقی و پیشرفت در کارتان را خواستار باشید یا خواستار شغل بهتری باشید قدرت همان اطلاعاتی است که شما دارید.
اگر ترقی در شغل تان را می خواهید می بایست عملکردتان برجسته باشد. این برجستگی با ادامه تحصیل و دریافت مدارک ارشد نمود پیدا خواهد کرد. دریافت مدارک معتبر از جمله مدارک ارشد به شما امکان می دهد که استعدادهای کارمندان معمولی را کسب کنید. در کمترین احتمال ممکن درآمد بهتری نسبت به کارمندان دیگر را برای شما به ارمغان خواهد داشت.
تندخوانی این امکان را به شما می دهد که تعلیمات آموزشی تان را بهبود ببخشید، شما به راحتی قادر خواهید بود مباحث درسی که نیازمند شغل تان هست را فرا بگیرید.
3. تقویت خصیصه های فردی: کسب اعتماد به نفس!
چه مقدار احساس آرامش می کنید وقتی که دارید با رییس تان صحبت می کنید؟ اگر از اوضاع شرکت تان با خبر باشید، اگر رقبایتان را بشناسید، اگر از بازار فعلی مطلع باشید و اگر اخبار اقتصادی را دنبال کنید؛ شما این اعتماد به نفس را خواهید داشت که به هر سوالی که رییس تان می پرسد به راحتی جواب دهید. شما با اعتماد به نفس می توانید حتی پیشنهادهایی برای بخشی که کار می کنید یا حتی سیاست های کلی شرکت به رییس تان بدهید.
تا به حال عقیده تان را با کسی که می دانید مخالف شماست بیان کرده اید؟ چه احساسی داشتید وقتی این کار را می کردید؟
در هر صورت اگر به خوبی مطالعه کرده باشید راحت خواهید بود زیرا یادگیری تندخوانی تنها شاه راه رسیدن به این اعتماد به نفس است.
4. تقویت حافظه: به راحتی هر چیزی را می توانید به خاطرتان بسپارید!
تندخوانی نه تنها می تواند سرعت خواندن شما را افزایش دهد بلکه می تواند قدرت درک شما را به میزان قابل توجهی تقویت کند. وقتی که می فهمید چرا موضوعی اهمیت دارد آن را به یادتان خواهید سپرد. این حافظه تقویت شده شماست که می تواند از هر لحاظ روی نقاط دیگری از زندگی تان تاثیر بسزایی بگذارد. از آنجا که حافظه گونه ای از خلاقیت به شمار می آید، در خواهید یافت که در هر کاری که می کنید خلاقیت خواهید داشت.
5. به دست آوردن فرصت های بیشتر: تقویت توانایی یادگیری!
آیا روی کاری که انجام می دهید نمی توانید به درستی تمرکز کنید؟ تندخوانی در تمرکز کردن بر روی کارها هم می تواند به شما کند. شما علاقمند به آن مطلبی که می خوانید می شوید و با خلاقیتی که دارید می توانید شوق تان را به یادگیری بیشتر بهبود ببخشد.
یادگیری هر چه بیشتر شما را قادر می سازد که فرصت های بهتر و بیشتری را کسب کنید.
6. استاد شدن: تقویت نحوه تفکر کردن!
تندخوانی تاثیر شگرفی بر سلول های خاکستری (neuroplasticity) مغز دارد. به مغز این امکان را می دهد برای رسیدن به اهداف مختلف راه های جدیدی بیافرینید. این حرف به این معنی هست که نه تنها بر قوه خلاقیت تاثیر دارد بلکه بر نحوه تفکر کردن نیز تاثیر می گذارد.
7. تشویش کمتری تجربه کنید: تمرکز کردن استعدادی ذهنی است!
آیا بر روی چند کار همزمان نمی توانید تمرکز کنید؟ اطلاعات از مسیرهای مختلفی به ما می رسند، افراد زیادی هستند که می خواهند چندین کار مختلف را همزمان انجام دهند. این امر باعث می شود تمرکز افکار پاره شود و کارهایی که انجام می شوند شایان به ذکر نباشند. تندخوانی به شما می آموزد که چطور تمرکز کنید. تندخوانی مسکنی است برای تشویش ها و دل نگرانی ها.
8. آرزوهایی که دارید را متعالی کنید: عزم تان را برای پیمودن پله های ترقی راسخ کنید!
وقتی که عملکرد حافظه تان عالی باشد، ابتکار و نوآوری داشته باشید، توانایی تفکر کردن داشته باشید و بتوانید بر کارهای مختلف تمرکز کنید؛ تازه می فهمید که باید جاه طلب هم باشید. جهانی که در آن زندگی می کنید ناگهان رشد می کند. عزمی که دارید را جزم می کنید تا پله های ترقی تان را یکی پس از دیگری بردارید.
9. رهبر باشید: هر چه بیشتر بدانید نوآوری های تان بیشتر خواهد بود!
"نوآوری تنها وجه تمایز یک رهبر با پیروانش است" استیو جابز
ویژگی یک رهبر این است که در هر زمینه ای دست به ابتکار می زند. آنها مبتکر هستند، زیرا از آنچه که می دانند بهترین استفاده را می کنند. آنها ایده های شان را به مرحله تولید می رسانند:
"برای نوآوری باید این توانایی را داشته باشید که بتوانید ایده های نهان تان را به هم متصل کنید و با هم تلفیق کنید و از ابزاری که دارید به بهترین نحو ممکن استفاده کنید و بخش کلیدی این فرایند تفکر خلاقانه است. وقتی که توانایی شناخت و حل مسائل داشته باشید، قوه ابتکار شما شروع به حرکت می کند و باعث می شود که موتور نوآوری در مغز شما روشن شود." تینا سیلینگ
تندخوانی می تواند شما را به ایده های پول ساز و موفق سوق دهد، حتی می توانید ایده های تان را عملی کنید.
10. تقویت قوه حل مشکلات!
هر کسی در زندگی مشکلاتی دارد. ناخودآگاه شما می تواند این مشکلات را رفع و رجوع کند. در گزارشی از استیون کاتلر چنین آمده است که:
"وجه آگاه مغز انسان با سرعتی نزدیک به 100 الی 150 مایل در ساعت می تواند مشکلات را حل کند. در حالی که ناخودآگاه مغز انسان با بالغ بر 100.000 مایل در ساعت همین کار را انجام می دهد."
تندخوانی شما را قادر می کند حجم وسیعی از اطلاعات را به ناخودآگاه مغزتان روانه کنید. با این حجم وسیع اطلاعات ناخودآگاه مغز می تواند مشکلات را به راحتی رفع و رجوع کند.