-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ آذر ۲۴, یکشنبه

مردی به خاطر پنجاه افغانی، بر فرق زنش تبر کوفت

سریال وحشت دربغلان/ فضای بغلان آبستن تغییر است.

يک زن به خاطر مصرف کردن پنجاه افغانى در ولايت بغلان، توسط شوهرش به قتل رسيده و يک زن جوان ديگر، به علت خشونت خانوادگى در جوزجان خودکشى کرد.
اين خانم ٣٠ ساله بعد از ظهر ديروز با ضرب تبر درمنطقه کارتۀ اتفاق شهر پلخمری مرکز بغلان، نخست به شدت جراحت برداشته و در راه انتقال به شفاخانۀ مزارشريف ولايت بلخ، جان باخت.
څارمن آغامیر "غفوری" آمر حوزه اول امنیتی پولیس شهر پلخمرى، به آژانس خبرى پژواک گفت که شوهر اين خانم، قبل از رسيدن پوليس به محل فرار نموده؛ اما تحت تعقيب قرار دارد.
وى افزود که هنوز علت قتل معلوم نبوده و تحقيقات در زمينه آغاز شده است.
اما علی محمد برادر اين خانم ميگويدکه خواهرش به خاطرى به قتل رسيده که پنجاه افغانى را مصرف نموده بود.
وى گفت: "وختى يازنه ام به خانه آمد و از خواهرم پرسيد که پول را چه کردى؟ خواهرم گفت که مصرف نموده ام؛ ناگهان بالای خواهرم حمله کرده و با تبر برسرش زد."
علی محمد خواستار دستگيرى شوهر همشيرۀ خود و مجازات شديد وى گرديد.
خدیجه "یقین" رئیس  امورزنان  بغلان که در مراسم جنازه این خانم شرکت داشت، گفت: "بسیار تاسف میکنم که  یک مرد، زن خود را بخاطر پنجاه افغانی مى کُشد و به بسیار راحتی فرار میکند."
وى افزود که از این زن، چهار دختر باقى مانده است؛ شوهر اولی وى فوت نموده و بعداً به نکاح ايور خود درآورده شده بود.
خانم یقین گفت که در ظرف يکماه اخير، اين پنجمين مورد خشونت شديد عليه زنان و دختران در بغلان است و وظيفۀ علماى دين و بزرگان است که تبليغ نمايند و مردم را از قوانين اسلامى و حقوق زنان آگاه سازند.
در یکماه گذشته، یک دختر و یک خانم خودکشی کردند، یک خانم و دو دختر ديگر مورد تجاوزجنسی قرار گرفته اند.
يکى آنان دختر ١٥ ساله بود که سه شب قبل توسط افراد مسلح ناشناس در ساحۀ کيله گى ولسوالى دوشى بغلان، از منزل اختطاف گرديد و بعداً مورد تجاوز قرار گرفت و پوليس از دستگيرى عامل اصلى آن خبر داد.
عبدالاحد" برین مهر" مسوول شبکه نهادهاى جامعه مدنی بغلان نيز ضمن تقبيح کردن این رويدادها به شمول قتل اين خانم، خواست که عاملان این قضايا  دستگير و به کیفر اعمال شان رسانده شوند.
وى مسوولان محلى را در گرفتارى عاملان خشونت ناکام خوانده، گفت: "ما از مسوولان بغلان میخواهیم که در تطبیق قانون جدی بوده، مردم را به موجویت دولت باورمند بسازند تا باشد مردم با دولت همکاری نمایند."
اما جاويد بشارت مسوول مطبوعات قوماندانى امنيه بغلان گفت که عاملان بیشتر این قضایا بازداشت گرديده و حتی محاکمه شده اند، ولی از اینکه بعضى عاملان فراری و تحت تعقیب هستند، تا حال به داد قربانیان اختطاف و خشونت ها به گونۀ لازم رسیدگی نشده است.
وى خاطرنشان کرد که نيروهاى امنيتى، به قضایای خشونت بیشتر از دیگر قضایا رسیدگی کرده اند، افراد زیادى را در هر سطح که بوده، گرفتار و به چنگ قانون سپرده اند و تلاش جدی ميکنند تا فراريان را نيز به قانون بسپارند.
از جانب ديگر، يک خانم ٢٠ ساله در مربوطات شبرغان مرکز ولايت جوزجان به زندگى خود خاتمه داده است.
څارمن عبداللطيف آمر کشف جرايم جنايى قوماندانى امنيۀ جوزجان، به پژواک گفت که اين خانم شب گذشته به علت خشونت هاى خانوادگى، با خوردن دواى زهرى، خودکشى نموده است.
وى افزود که شوهر اين خانم، به علت ارتکاب جُرم جنايى در زندان به سر مى برد و ايور و خسرش، عروس خود را که يکسال از عروسى اش ميگذشت، همواره لت و کوب مى نمودند.
اين مقام پوليس گفت که آنها، اين دو تن را در پيوند به قضيۀ خودکشى، دستگير نموده اند.
داکتر محمدهارون رييس شفاخانۀ ولايتى جوزجان ميگويد که اين خانم، شب گذشته به شفاخانه منتقل گرديد و بعد از کمکهاى اوليه، جهت تداوى به شفاخانۀ مزارشريف ولايت بلخ انتقال داده ميشد، که در راه جان باخت و جسدش امروز دوباره به جوزجان آورده شده است.
مسوولان حقوق بشر، با ابراز نگرانى ميگويند که در سال جارى اين ٢٣مين رويداد قتل، مرگ هاى مرموز و خودکشى زنان و دختران در جوزجان بوده، که نسبت به سال گذشته به مراتب ارقام بيشترى را نشان ميدهد.