-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ آذر ۲۶, سه‌شنبه

مسکو: پوتین از کرزی نخواسته پیمان امنیتی با آمریکا را امضا کند.

شخص رئیس جمهور کرزی در لویه جرگه اظهار داشت که مقامات روسیه او را به امضای «پیمان امنیتی» ترغیب کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، وزارت امور خارجه روسیه اطلاعات منتشره از سوی برخی مقامات آمریکایی در این رابطه که گویا رهبران روسیه از دولت افغانستان خواسته‌ اند تا پیمان دوجانبه امنیتی با آمریکا امضاء کند، را تکذیب کرد.
در بیانیه‌ای که روز دوشنبه در سایت رسمی وزارت خارجه روسیه قرار گرفت، آمده است: "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهوری روسیه در جریان مذاکرات خود با "حامد کرزی" رئیس‌جمهور افغانستان در حاشیه نشست سران شانگهای که در تاریخ 13 سپتامبر در بیشکک برگزار شد، بر این مسئله تاکید کرد که دولت مستقل افغانستان کاملا حق دارد تا بطور مستقل در خصوص امضای قراردادهای دوجانبه با سایر کشورها تصمیم گیری کند. وی در عین حال یادآور شده بود که مقامات کابل باید عواقب چنین اقداماتی را نیز در نظر گرفته و نباید اجازه دهند تا این توافقات منافع کشورهای ثالث را نیز در معرض خطر قرار دهد.
لازم به یادآوری است که پیش از این مشخص گردید که "جیمز دابینس" نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان از مقامات دهلی خواسته تا حامد کرزی را برای امضای پیمان امنیتی با واشنگتن در خصوص حضور نظامیان آمریکایی در خاک افغانستان بعد از سال 2014 متقاعد سازد.
به گفته این مقام آمریکایی، روسای‌جمهوری روسیه روسیه و چین و نخست وزیر پاکستان نیز پیش از این به منافع امضای این توافقنامه اذعان کرده‌اند. دابینس ادعا کرده است که ولادیمیر پوتین در زمان نشست سران شانگهای در بیشکک شخصا از حامد کرزی خواسته تا پیمان امنیتی با آمریکا را امضاء کند.