-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ دی ۴, چهارشنبه

افغانستان بار دیگر به گرداب «جنگ سرد» فرو می غلتد.

بازگشت دو باره روسیه؛ نظامیان واطلاعاتچی ها تحت نام کارشناس مواد مخدر وارد افغانستان می شوند.
سفر مقام روسی ازپیچیده ترشدن بحث «پیمان امنیتی» خبر می دهد. از قرار معلوم، روس ها مترصد بودند که شکاف بین کابل و امریکا تا آن جا وسیع شود که برای پُر کردن آن، کابل و وواشنگتن مجبور به دادن امتیازات به روسیه شوند. درین بازی، کرزی قربانی خواهد شد. روسیه می داند که خروج امریکا ازمنطقه، به خیزش جنبش های اسلامی ضد روسی درآسیای میانه، تبدیل می شود که روسیه هرگز توان مقابله با آن را نخواهد داشت.
هیأت روسی درکابل بنا به هم آهنگی ایران و تیم حاکم برای اعمال فشار برامریکا سفر کرده است.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
گسترش همکاری های تخنیکی نظامی میان کابل و مسکو، از مسایل قابل توجه در گفتگو های رییس جمهور افغانستان و رییس ولسی جرگه روسیه بود.

سرگی نروشکین، دیروز در کابل با حامد کرزی ملاقات کرد.

او پس از این دیدار گفت، روسیه در سال گذشته یک محمولهء بزرگ سلاح را به نیروهای امنیتی افغانستان فرستاده است و مقامات افغان تقاضای اسلحهء بیشتر کرده اند.

سرگی نروشکین از آنعده هلیکوپترهای نوع Mi-17 که قبلاً روسیه به نظامیان افغان فرستاده است یاد آور شد و همچنان از امکان انتقال تعداد بیشتر این هلیکوپتر ها به افغانستان سخن گفت.

نروشکین حضور سربازان بین المللی در افغانستان را ضروری دانست، اما تا تنها تا زمانی که نیروهای ملی افغان توانایی تضمین امنیت و ثبات در کشور شانرا پیدا کنند:

« در حال حاضر حضور نیروهای بین المللی کمک به امنیت و دیگر نظامیان در افغانستان ضروریست تا امنیت و ثبات این کشور تضمین شود. ما همچنان درک می کنیم که با افزایش توانایی نیروهای ملی افغانستان و زمانی که این نیروها بتوانند امنیت و انکشاف با ثبات در افغانستان را تضمین کنند، واضحاً که دیگر نیازمندی به حضور سربازان خارجی درین کشور وجود نخواهد داشت. »

روسیه یکی از کشور های آسیب پذیر از مواد مخدریست که از افغانستان قاچاق می شود.

مسکو در گذشته بارها از تلاش های نه چندان مثمر برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان انتقاد کرده است.

حالا ولسی جرگه روسیه می گوید، کشورش آماده است تا 500 متخصص مبارزه با مواد مخدر را به افغانستان بفرستد.

سرگی نروشکین گفت، این متخصصان نیروهای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان را آموزش خواهند داد.

به اساس اعلامیهء نشر شده از دفتر رییس جمهور افغانستان، در دیدار حامد کرزی با سرگی نروشکین دو طرف به روابط ستراتیژیک میان کابل و مسکو علاقه مندی نشان دادند.

در اعلامیه به نقل از رییس جمهور کرزی آمده که گفته است: "ما خواهان نقش قوی روسیه در منطقه هستیم و آنرا برای ثبات افغانستان و منطقه مهم می دانیم".

مقامات ارشد افغان و روس در حالی از همکاری های ستراتیژیک به ویژه در بخش نظامی میان افغانستان و روسیه سخن می گویند که کابل درگیر چانه زنی ها بالای یک موافقتنامهء امنیتی با ایالات متحدهء امریکاست.

این موافقتنامهء امنیتی و دفاعی که زمینهء حضور سربازان امریکایی را فراتر از سال 2014 در افغانستان فراهم می سازد، برخی از پیمان همکاری های ستراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده است.