-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ آذر ۲۸, پنجشنبه

همسویی ایران وامریکا درافغانستان

ایشیا تایمز

روابط افغانستان و ایران وارد یک عصر نو می شود، عنوان مقالهء است که در تازه ترین شمارهء روزنامهء ایشیا تایمز چاپ شده است. روزنامه می نویسد، پس از انقلاب سال 1979 در ایران، روابط میان کابل و تهران شکل دیگری به خود گرفت.
حالا سوال اینجاست که پس از سال 2014، یعنی پس از خروج سربازان بین المللی از افغانستان، روابط میان دو کشور چگونه خواهد بود. ایشیا تایمز می نویسد، خروج سربازان بین المللی از افغانستان بالای روابط این کشور با همسایه هایش تاثیر خواهد گذاشت.
به نوشتهء روزنامه، اگر شماری از سربازان امریکایی فراتر از سال 2014 در افغانستان باقی بمانند، ایران آنها را برای خود یک تهدید خواهد پنداشت.
حسن روحانی رییس جمهور ایران در ماه سپتمبر گفته بود که حضور سربازان خارجی در افغانستان، صلح و امنیت منطقه را تهدید می کند و ایران موافقتنامهء امنیتی میان کابل و واشنگتن را در درازمدت به سود افغانستان نمیداند.
به باور نویسندهء این مقالهء ایشیا تایمز، ایران و افغانستان روابط پیچیدهء باهم دارند.
ایران در سال 2001 در سرنگونی رژیم طالبان کمک کرده و از ائتلاف شمال حمایت می کرد.
ایران حالا یکی از کشور های کمک کننده و شریک تجارتی مهم افغانستان است. ارزش معاملات تجارتی بین دو کشور به بیش از دو ملیارد دالر رسیده و در حال افزایش است.

به نوشتهء ایشیا تایمز در ماه جولای سال جاری تعداد شرکت های ایرانی فعال در افغانستان به حدود پنجصد شرکت می رسید.

نویسندهء این مقاله همچنان به اهداف مشترک ایران و ایالات متحده در افغانستان اشاره می کند.

به نوشتهء ایشیا تایمز، ایالات متحده و ایران هردو نمی خواهند که افغانستان درگیر یک جنگ داخلی شود. این دو کشور هر دو مخالف اقتدار دوبارهء طالبان در افغانستان هستند.

تهران و واشنگتن هردو می خواهند از ورود مواد مخدر تولید شده در افغانستان به بازارهای جهانی جلوگیری کنند و در نهایت هردو از ثبات سیاسی و اقتصادی در افغانستان پشتیبانی می کنند.