-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ دی ۱۷, سه‌شنبه

کشف سرمه‌دان 4000 ساله در گور يک دختر

رؤیا های آدم ها هرگز نمی میرد.


سرپرست ايراني هيات کاوش در محوطه باستاني چلو گفت: در گورستان محوطه باستاني چلو قبرهايي کشف شد که اجساد در آنها به همراه وسايل مربوط به شغلشان دفن مي‌شده‌اند. علي‌اکبر وحدتي، در گفت‌وگو با خبرنگار مردم‌سالاري، گورستان محوطه باستاني چلو را مربوط به 2200 تا 1700 سال پيش‌از ميلاد دانست و افزود: با توجه به اجسادي که در اين گورستان مورد کاوش قرار گرفتند مشخص است مردم اين منطقه سنت خاصي براي تدفين داشته‌اند. وي ادامه داد:
اجساد در اين گورستان همگي به شانه راست و با تجهيزات و لوازم مورد نياز شغلشان دفن شده‌اند، البته جنسيت نيز در اشيايي که با مردگان داخل قبر گذاشته مي‌شد ارتباط داشته است، مردها بيشتر با خنجر و گرز و زن‌ها با لوازم آرايشي و زينتي دفن مي‌شدند. وحدتي تصريح کرد:
در اين فصل از کاوش در محوطه باستاني چلو سرمه‌داني در قبر دختر جواني کشف شد که سرمه داخل آن به طور کامل قابل تشخيص بود. سرپرست ايراني هيات کاوش در محوطه باستاني چلو در ادامه از کشف ظروفي خبر داد که داخل آنها غذاهايي براي مردگان گذاشته مي‌شده است. وي افزود: ظروف سفالي و بقاياي استخوان گوسفند و بز در قبرهاي اين گورستان حکايت از اين موضوع دارد که مردم اين منطقه به زنده شدن مردگان و نياز آنها به لوازم و غذا اعتقاد داشته‌اند. وحدتي تصريح کرد: استخوان‌هاي کله و پاچه گوسفند و بز، استخوان ران و ستون فقرات گوسفند و ظروفي که در آنها آب و مايعات براي اجساد گذاشته مي‌شد در اين قبرها کشف شده است. سرپرست ايراني هيات کاوش در محوطه باستاني چلو در پايان از ادامه فعاليت‌هاي پژوهشي و تحقيقاتي بر روي آثار کشف شده از اين منطقه خبر داد و گفت: به دليل بارش برف و باران و پايان زمان کاوش، کار باستان شناسي در چلو متوقف شد.