-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ دی ۲۴, سه‌شنبه

ایران، متحد موقت امریکا در خاورمیانه

اولین تحول درسوریه رونما خواهد شد.
پایگاه خبری کلمه
یک تحلیلگر برجسته آمریکایی در مقاله تازه خود تحت عنوان “ایران می تواند متحد موقت آمریکا در خاورمیانه باشد” با اشاره به حضور نیروهای شورشی وابسته به القاعده در عراق و سوریه معتقد است که ایران و آمریکا می توانند متحدان موقت یکدیگر در منطقه برای شکست دادن این عناصر باشند.
به گزارش تدبیر به نقل از آزبری پارک پرس، “پت بوکانان” از تحلیلگران برجسته جناح محافظه کار آمریکا در این مقاله اشاره می کند که ایران و آمریکا در مقطع زمانی کنونی می توانند متحدان یکدیگر در منطقه خاورمیانه باشند و در این مورد می نویسد “در جنگ جهانی اول “وودرو ویلسون” رییس جمهوری وقت آمریکا گفت “ما خواهان جهانی امن برای دموکراسی هستیم.”
در آن زمان متحدان آمریکا پنج امپراتوری بزرگ بودند: فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، ژاپن و روسیه. در جنگ جهانی دوم اصلی ترین متحد ما که علیه “هیتلر” در کنارمان جنگید “جوزف استالین” رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی بود. در جنگ های آمریکا، دشمن دشمن ما اغلب دوست ما بوده است. اکنون نیز در خاورمیانه با وضعیت مشابهی مواجه هستیم. به نظر می رسد که منطقه در حال حرکت به سوی جنگ همه با همه پیش می رود. دامنه بحران سوریه اکنون به داخل لبنان و عراق کشیده شده است. اکنون اعضای گروه های جهادی “جبهه النصره” و دولت اسلامی “عراق و شام” در حال نبرد در سوریه و عراق هستند. اعضای این گروه ها ماهیتی شدیدا “ضد آمریکایی” دارند. آنان توانسته اند بخش هایی از شمال سوریه به کنترل خود درآورند و در “فلوجه” عراق نیز بخش هایی را به تصرف درآورده اند. نبرد این نبروها با ارتش عراق در “رمادی” و شهرهای مهم استان “انبار” عراق نیز ادامه دارد.”
پت بوکانان در ادامه می افزاید “شورشیان “النصره” و دولت اسلامی “عراق و شام” علیه “بشار اسد” رییس جمهوری سوریه می جنگند. رهبری که دو سال پیش “باراک اوباما” رییس جمهوری آمریکا گفت بایستی از قدرت برکنار شود. متحدان “اسد” ایران، روسیه و حزب الله لبنان هستند. در عراق و سوریه، اکنون نیروهای جهادی وابسته به القاعده در عراق و سوریه هم دشمن ما هستند و هم دشمن ایران. در مقابل اما “ریاض” در حال حمایت از شورشیان سوری است.”
نویسنده مقاله با بیان ناراحتی عربستان سعودی و اسرائیل از بهبود روابط ایران و آمریکا می نویسد “عربستان سعودی قدرت سنی منطقه است و در مقابل ایران به عنوان قدرت شیعه قرار دارد. به نظر می رسد که عربستان سعودی مخالف بهبود روابط واشنگتن و تهران است. از دید اسرائیل نیز سقوط احتمالی دولت “اسد” به معنای تضعیف قدرت حزب الله خواهد بود. منافع آمریکا در منطقه ایجاب می کند که انتقال نفت در خاورمیانه به طور مداوم صورت گیرد. بزرگترین تهدید برای آمریکا نه وجود حکومت های استبدادی در منطقه که حضور نیروهای رادیکال است.”
بوکانان در پایان مقاله خود همکاری تهران – واشنگتن برای شکست دادن شورشیان در سوریه و عراق را مهم ترین اقدام در راستای منافع آمریکا می داند و در این مورد می افزاید “شکست دادن نیروهای دولت اسلامی “شام و عراق” در سوریه و “انبار” عراق و برقراری صلح بایستی نخستین هدف ما باشد. در صورتی که ایران مایل به شکست دادن نیروهای القاعده در دمشق و بغداد باشد می توان گفت که ایرانیان متحدان موقت ما در خاورمیانه هستند.”