-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ بهمن ۹, چهارشنبه

راسموسن: ناتو باید برای خروج کامل آماده باشد.

اشاره: با خروج کامل نیروهای جهانی، بی درنگ جنگ داخلی به خاطر گرفتن ارگ، شاهراه ها، معادن وبنادر آغاز خواهد شد.


منشی عمومی ناتو در مصاحبهء اختصاصی خود با آژانس خبر رسانی آلمان هشدار داد که این پیمان نظامی باید برای خارج شدن از افغانستان آمادگی داشته باشد.

منشی عمومی ناتو در این مصاحبهء خود گفت: این پیمان باید آمادگی داشته باشد که احتمال دارد به حضور نظامی خود پس از سال 2014 در افغانستان نتواند ادامه دهد. او گفت، باید تصامیم به این ارتباط به زود ترین فرصت اتخاذ شوند.

ناتو می خواهد پس از خروج عساکر محارب بین المللی تا اواخر سال جاری از افغانستان شماری از سربازان خود را برای کمک و آموزش نیرو های افغان در این کشور نگهدارد.

ولی باقی ماندن نیرو های ناتو در افغانستان به امضای توافقنامهء امنیتی وابستگی دارد که افغانستان باید اول با امریکا و سپس در مجموع با پیمان ناتو امضا کند و رییس جمهور حامد کرزی هنوز به امضای آن حاضر نمی باشد.

اندرس فاگ راسموسن می گوید:
« ما به یک ضرب الاجل اتخاذ تصامیم دشوار نزدیک می شویم چون اگر این توافقنامه امضا نشود و کدام چارچوب قانونی نداشته باشیم ما چه باید بکنیم.»

او افزود که در این صورت یگانه راه این خواهد بود که همهء عساکر ناتو از افغانستان خارج شوند.
او گفت:
« خارج ساختن همه عساکر و تجهیزات و مسدود ساختن پایگاه ها در افغانستان چندین ماه را در بر می گیرد.»

آژانس خبر رسانی آلمان می افزاید که موضوع خارج ساختن عساکر امکان دارد در جلسهء ماه آینده وزیران دفاع کشور های ناتو در بروسلز مورد بحث قرار گیرد. راسموسن گفت، امکان دارد که تصمیم نهایی در مرحلهء بعدی اتخاذ شود.

آژانس خبررسانی آلمان می نویسد که طبق قانون باید رییس جمهور کرزی قدرت را به جانشین خود که قرار است در انتخابات ماه حمل آینده پیروز شود، بسپارد.

راسموسن می گوید که امکان دارد رییس جمهور آیندهء افغانستان توافقنامهء امنیتی را امضا کند. ولی در عین حال ما باید برای راه های بدیل هم برنامه ریزی کنیم که امکان دارد از ما خواسته نشود که در افغانستان باقی بمانیم.

او گفت که عساکر کشور های آیساف یا قوای بین المللی کمک به امنیت در افغانستان که ناتو آن را رهبری می کند با تحمل تلفات جانی و مالی در ده سال گذشته واقعاً کوشش کردند که زمینه را برای انکشاف یک جامعهء بهتر در این کشور مهیا سازند. 

راسموسن افزود که قوای ناتو نه تنها این که سعی کرد افغانستان بار دیگر لانهء دهشت افگنان نشود، بلکه در پیشرفت و ترقی این کشور هم سهم گرفتند و این یک واقعیت است و کشور های سهیم در آیساف می خواهند که رهبری افغان ها از فدا کاری عساکر و این تلاش ها قدردانی کند.

اندرس فاگ راسموسن که پس از اجلاس سران ناتو در سال جاری از سمت خود کنار می رود گفت: 28 کشور عضو این پیمان میل ندارند که به مصارف نظامی خود ادامه دهند ولی او هشدار داد که کاهش بودجه های نظامی خصوصاً در اروپا یک خلاءرا ایجاد خواهد کرد که شاید توسط قدرت های پُر شود که در ارزش ها و منافع لزوماً با اروپا شریک نیستند. 

او هشدار داد که جهان هنوز هم از سوی دهشت افگنان تهدید می شود، خطر حملات راکتی، هجوم های انترنتی و دزدان بحری هنوز هم وجود دارد و به گفته وی، در حالیکه امنیت هزینه می خواهد ولی بی امنیتی عموماً گران تر تمام می شود.