-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ دی ۲۶, پنجشنبه

روایت تکان دهنده اسیر آزاد شده داعش

سر جوانی حدود چهل ساله را داخل اتاق ما انداختند و به ما می گفتند که حدس بزنیم چقدر وزن دارد...


نواندیش: "سر بریده ای را داخل اتاقی که در آن زندانی بودیم  انداختند و مارا مجبور می کردند که از گوش کله بریده بلندش کنیم و وزنش را حدس بزنیم ... سیاف المصری یکی از اعضای داعش شمشیرش را روی گردن هم بند ارمنی من گذاشت و گفت: گردن خو ب و نرمی است بریدنش نباید سخت باشد."

به گزارش سرویس بین الملل نواندیش، اینها بخشی از گفته های سیف الادلبی فعال رسانه ای سوری است که بیش از یک ماه در الدانا (شمال غرب سوریه)اسیر نیروهای داعش دولت اسلامی عراق و شام بوده است این فعال رسانه ای پس از آ نکه نیروهای داعش زیر حملات ارتش آزاد سوریه  مجبور به عقب نشینی شدند، اززندان خلاصی یافت.

سیف ادلبی که ترجیح داده است از نامی مستعار استفاده کند، به الحیات گفته است که بر اثر حمله نیروهای ارتش آزاد سیصد نفر از زندانیان داعش آزاد شدند و این در حالی است که پیشتر 70 نفر از آنان توسط این گروه تروریستی مخوف اعدام شده بودند.

 این شهروند سوری 38 ساله  که دانشجو ی دانشگاه حلب بوده است می افزاید من جزو کسانی بودم که در راهپیمایی ضد بشار اسد روبروی مسجد آمنه محله سیف الدوله حلب شرکت کرده بودم .اکتبر 2011 روبروی مسجد اویس قرنی در منطقه صلاح الدین بازداشت شدم بعد از آزادی فعالیت های خود را ادامه دادم.

وی می افزاید، پدر من هم مهندس کارخانه سیمان است که با ارتش آزاد همکاری می کند.

الادلبی در مورد نحوه دستگیری خود گفته است، در نوامبر گذشته داعش به یک اغذیه فروشی در نزدیکی مرز ترکیه حمله کرد و 16 تن را کشت و عده ای را هم اسیر کرد که من جزو 4 اسیری زخمی انان بودم که ترکش گلوله به سرم خورده بودم  ما را دست بسته به بیمارستان اورینت بردند و اسارت ما از آنجا شروع شد.

 به گفته این شهروند سوری، یکی از اعضای تونسی داعش بارها به زندان می آمد و چاقو را برگردنم می گذاشت و می گفت:" کافر !به زودی ذبح خواهی شد ."

الدلبی می افزاید:بعدها 3 کرد و یک ارمنی هم به ما اضافه شدند. این زندانی گروه داعش همچنین گفته است:  آن فرد تونسی ابوالبرا نام داشت و قاضی زندان بود ابوالولاء  و ابویعقوب الحلبی هم مسول بازاریابی بودند! به این معنا که روی ربوده شدگان قیمت می گذاشتند و خوب به خاطر دارم که برای آن هم بند ارمنی ما دویست هزار دلار درخواست کرده بودند و اگر کسی با درخواست آنان موافقت نمی کرد زندانی را سر می بریدند . آنها مثل یک حیوان برخورد می کردند و ته مانده غذا را برای ما ریختند و بارها تاکید می کردند که شما نجس تر از امریکایی هایی هستید که عراق را اشغال کردند".

به گزارش نواندیش، سیف الدلبی می افزاید یک بار سر جوانی حدود چهل ساله را داخل اتاق ما انداختند و به ما می گفتند که حدس بزنیم چقدر وزن دارد ما از دیدن سر جداشده وحشت می کردیم اما مجبور بودیم به دستورشان گوش بدهیم و هر کدام حدسی بگوییم که چقدر وزن دارد انها به این کار ما می خندیدند و می گفتند که فردا سر دیگری را برای تخمین وزن می آورند.

وی می افزاید:" هر چند روز برا ی ما تور گردشگری دیدار از اجساد می گذاشتد  و ما مجبور بودیم در میان جسد های متلاشی شده و سر بریده قدم بزنیم".  سیف الدلبی می گوید در جریان یکی ازاین تورها!سیاف المصری یکی از اعضای داعش شمشیرش را روی گردن هم بند ارمنی من گذاشت و گفت "گردن خوب و نرمی است بریدنش نباید سخت باشد" و ازاین طریق سعی می کرد که بیش از پیش مار ا دچار تشویش روحی کند.  

سیف الدلبی می گوید این وضعیت ادامه داشت تا اینکه بعد از چند روز تشنگی و گرسنگی که نمی دانستیم دلیل آن چیست، متوجه شدیم که نیروهای داعش پس از درگیری با نیروهای ارتش آزاد مجبور به عقب نشینی شده اند و ما را با خودروی حامل مواد منفجر  تنها گذاشته اند .

او می گوید:خوشبختانه تله انفجاری انها عمل نکرد و ما هم آزاد شدیم.