-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ بهمن ۹, چهارشنبه

دکترخلیلزاد: کرزی رفتنی است.

بازگشت طالبان برای حامد کرزی خطرناک است.

زلمی خلیل زاد سفیر سابق آمریکا  درکابل، در گفتگوی تلویزیونی با شبکه پی بی اس اظهار داشت: کرزی تا دو ماه دیگر با ریاست جمهوری خداحافظی می کند و در اینجا مردم افغانستان هستند که تعیین کننده هستند زیرا مردم خواهان این توافق امنیتی می باشند. جرگه و همه نامزدهایی که برای ریاست جمهوری معرفی شده اند، خواهان این توافق امنیتی هستند، بنابراین آمریکا باید منتظر رفتن کرزی بماند.

خلیل زاد در ادامه درباره احتمال شکل گیری محور ایتلافی کرزی-طالبان اینگونه سخن گفت: در صورتی که سناریوی صفر (خروج کامل همه نیروها) شکل گیرد، ناامنی هایی که بروز می کند و تاریخ افغانستان گواه آن است، می تواند بستر مناسبی برای شکل گیری چنین محوری باشد.

وی چنین ایتلافی را به شدت برای منافع ملی آمریکا خطرناک خواند و تصریح کرد: این روند به بازگشت طالبان و القاعده می انجامد و کل اهداف آمریکا از رفتن به افغانستان را زیر سوال می برد. این روند برای کرزی هم خطرناک است زیرا بیشتر مردم و گروه های صاحب نفوذ در کشور خواهان حفظ آینده روابط خود با آمریکا هستند.

دیوید سدنی مقام سابق وزارت دفاع آمریکا که در کنار زلمی خلیل زاد مهمان این شبکه بود نیز با اشاره به قدرت رساندن کرزی توسط آمریکا و تحمل کردن اشتباهات و ناکارآمدی های او و نیز در تعیین ضرب الاجل های پی در پی و غیرمعتبر برای امضای این توافقنامه امنیتی، اظهار داشت:این اشتباهات کاخ سفید موجب جسور شدن کرزی شده است.