-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ بهمن ۷, دوشنبه

نیویورک تایمز: تصاویرکشتار درغوربند جعلی است.

والی پروان: هیچ یک از هیأت ریاست جمهوری به منطقه حادثه دیده نرفتند وآقای خواصی راننده خود را با یک دوربین به آن جا فرستاده بود.

روزنامه نیورک تایمز نوشت که گزارش تصویری ریاست جمهوری افغانستان درباره حمله هواییبه روستای وازغر ولایت پروان به رسانه‌ها نادرست و دو عکس این گزارش نیز مربوط به سه سال قبل است.
در گزارش این روزنامه آمده که طالبان همواره گزارش‌های حمله نیروهای آمریکایی را به غیر نظامیان نشر می‌کنند که شامل تصاویری از خانه‌های تخریب شده و خون آلود، اجساد تکه تکه شده و نوارهای تصویری از خاکسپاری افرادی است که هیچ مدرکی بر درستی این اسناد وجود ندارد.
این روزنامه با اشاره به نشر گزارش‌های دولت افغانستان درباره کشته شدگان غیر نظامی در ولایت پروان نوشته است که این بار حکومت افغانستان کار مشابه طالبان را انجام داده‌است.
این گزارش افزوده است که آقای کرزی دیروز نیز در کنفرانس خبری‌اش با اشاره به گزارش اخیر پروان، خطاب به خبرنگاران در کابل گفت:"شما ویدئو را دیده‌اید؟ زنانی که صورتش نیست؟ آنان نیز فرزندان این خاک بودند."
به گزارش این روزنامه در این حمله هوایی دو خانه تخریب و دو کودک نیز در یکی از این خانه‌ها کشته شده اند.
روزنامه نیویورک تایمز نوشته که شواهد بدست آمده از دو منبع است. تصاویری را که روستائیان داده و تصاویری را که توسط دفتر رئیس جمهوری توزیع شده است.
والی پروان به این روزنامه گفته‌است که هیچ یک از اعضای هیات انتخابی رئیس جمهوری افغانستان برای تحقیق به دره نا امن وازغر نرفتند و حتی آقای خواصی نیز راننده و محافظ خود را به این دره فرستاده تا با مردم مصاحبه کند، عکس بگیرد و تصویر رداری کند.
این روزنامه نوشته آنچه که هویدا است این است دو تصویری که به عنوان عکس‌های افراد قربانی شده در دره وازغر نشر شده، مربوط به این حادثه نیست، زیرا این تصاویر مربوط به سه سال قبل است.
به نوشته نیویورک تایمز یکی از این تصاویر مربوط به مراسم خاکسپاری قربانیان در یک حمله هوایی ناتو در سال ۲۰۰۹ بود که در ولایت قندوز در شمال افغانستان توسط گیتی امیج (Getty Images) گرفته شده بود و در مجله تایمز به تاریخ ۵ سپتامبر سال ۲۰۰۹ نشر شد. در این حمله ۷۰ غیر نظامی کشته شده بودند.
عکس دوم که کمی خیره و مربوط به دو کودکی است که در کفن پیچانده شده‌اند. براساس همین گزارش این عکس سالها است که در وب سایت‌ها به نام کشتار غیر نظامیان توسط حمله هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان استفاده شده است و اکنون دولت افغانستان و طالبان از آن استفاده می‌کنند.
نیویورک تایمز می‌نویسد این عکس دو روز پیش قبل از اینکه دولت تصاویر را در سی دی کپی و به رسانه‌ها ارسال کند، در وبسایت طالبان نیز در ارتباط به همین حادثه استفاده شده بود.
ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهور کرزی نیز به نیویارک تایمز گفته‌است که این اولین بار است که می‌شنود بعضی از اسناد مربوط به این حادثه تقلبی بوده.
تصاویری که توسط دفتر رئیس جمهور به رسانه‌ها ارسال شده شامل ۹ عکس دیگر و یک ویدئو است. در این ویدیو مراسم خاکسپاری را نشان می‌دهد و خانه‌های که ویران شده‌اند. این ویدیو تصاویر زنی را نشان می‌دهد که صورتش کاملا نابود شده است.
نیویورک تایمز نوشته فایل‌های که در این سی‌ دی است نشان می‌دهد که بتاریخ ۱۸ دسامبر سال ۲۰۱۳ ایجاد و حدود یک ماه قبل از حمله هوایی بوده که قابل اعتماد نیست. تاریخ عکس‌ها نیز آپریل ۲۰۱۴ را نشان می‌دهد و ثبت تصاویر ویدیویی نیز غیر قابل اعتماد است.
روزنامه نیورک تایمز افزوده که حتی اگر تصاویر ویدیویی مربوط به وازغر باشد، نیز هیج شواهد وجود ندارد که نشان دهد، این افراد در حمله هوایی کشته شده و یا اینکه در کدام حادثه دیگر.
یکی از اعضای هیات به نیورک تایمز گفته است که هیج تحقیق درکار نبوده و رئیس جمهوری افغانستان تنها به گفته‌های آقای خواصی گوش داده است.