-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ دی ۲۸, شنبه

جنگ در افغانستان مانند محکم گرفتن از دُم شیر است

نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز در شماره اخیر خود مطلبی دارد در مورد احتمال بیرون شدن تمام قوای خارجی از افغانستان تحت عنوان «محکم گرفتن دُم شیر»

نویسنده مطلب گرایم سمیت تحلیلگر گروه بین المللی بحران که به تازه گی از هفت ولایت افغانستان دیدن کرده است می نویسد، در اکثر جا های دور دست افغانستان حضور طالبان هنوز احساس می شود و مردم در مورد ختم سال 2014 که قوای محارب خارجی افغانستان را ترک می کنند، هیجان و نگرانی دارند.

در مطلب روزنامه نیویارک تایمز آمده است، هر چند وزارت دفاع امریکا در گزارش خود به کانگرس گفته است که سطح جنگ ها در افغانستان در ماه اگست سال 2013 نسبت به یک سال قبل آن 12 فیصد کمتر شده، اما در ارقام سازمان ملل متحد گفته می شود که جنگ ها 11 فیصد بیشتر شده است.

به نوشته روزنامه، مردم افغانستان در باره آینده ترس دارند، سازمان ملل متحد  با ناراحتی در مورد آینده افغانستان صحبت می کند، اما چنین معلوم می شود که  اوضاع آینده افغانستان در امریکا ترس کافی ایجاد نکرده است که در مورد خروج کامل از این کشور سخن می گوید.

روزنامه نیویارک تایمز می افزاید، مسیرِ را که افغانستان طی می کند، حضور و مشارکت جامعه جهانی را در این کشور ضروری می سازد. از اینرو گرایم سمیت پیبشنهاد می کند که امریکا و افغانستان هر چه زودتر اختلافات خود را در مورد پیمان امنیتی بین دو کشور رفع کنند تا حضور یک تعداد سربازان ناتو در افغانستان ضمانت شود.

به نوشته سمیت، جنگ در افغانستان مانند محکم گرفتن از دُم شیر است. یعنی وقت که دُم شیر در دست است ترس از دندان کندن آن وجود دارد و اگر رها کنید خطر دندان کندن آن بیشتر می شود.