-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ بهمن ۲۷, یکشنبه

با اشاره ی امریکا

4 کشور آسیائی بخشی از پول ایران را آزاد کردند.

به دنبال موافقت امریکا با درخواست جمهوری اسلامی، بخشی از پول های حاصل از فروش نفت ایران که در چهار کشور آسیائی چین، کره جنوبی، هندوستان و ژاپن بلوکه است، آزاد شده و به ایران پرداخت می شود. پس از توافقنامه اتمی ژنو و تائید اجرای تعهدات ایران از سوی سازمان انرژی اتمی، جمهوری اسلامی لیست طلب های خود از این چهار کشور را در اختبار امریکا قرار داده بود. نخستین کشوری که بخشی از پول های نفت ایران را آزاد کرد ژاپن بود و بدنبال آن چین قبول کرد بخشی از پول های ایران را بدهد و به گزارش خبرگزاری رویترز اکنون هندوستان و کره جنوبی قبول کرده اند بخشی از پول های ایران را پرداخت کنند.
کره جنوبی قبول کرده یک میلیارد دلار از بدهی خود به ایران را در دو قسط در ماههای مارس و اپریل پرداخت کند.
دولت هندوستان نیز قبول کرده که 5ر1 میلیارد دلار بدهی خود از مجموعه 2ر4 میلیارد دلار بدهی اش را پرداخت کند.
تا آنجا که رسما و بارها اعلام شده، یکصد میلیارد دلار پول نفت ایران در دوران احمدی نژاد و آغاز تحریم های اقتصادی ایران توقیف شده است و آنچه که اکنون پرداخت می شود، بخش اندکی از این پول است. پولی که سیاست خارجی "شعار و تهدید" همراه با موشک هوا کردن های سپاه پاسداران بهانه توقیف آن را فراهم آورد. از جمله این شعارها، که اخیر حسن روحانی نیز گفت که "پدر ما را همین شعارها در آورد"، شعار "ایران اتمی شده" احمدی نژاد بود که به دفعات و بهانه ها مختلف در کنار شعار "مدیریت جهانی" و "نابودی اسرائیل" از سوی وی سر داده شد. و حالا هم که دولت می کوشد یخ تحریم ها را آب کند و پول نفت را از چنگ بانک های خارجی در آورده و به زخم دردهای مردم بزند، حامیان همان شعارها و همان سیاست های جنگی که تحریم ها را موجب شدند و تاریخی ترین غارت کشور به بهانه "دور زدن تحریم ها" را موجب شدند،  از 22 بهمن به بعد شعار "منتظریم امریکا هرچه روی میز دارد اجرا کند" را به بازار آورده اند.