-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اسفند ۸, پنجشنبه

توماس دانلی: من ازجنگیدن دو باره برسر افغانستان نگرانی دارم!

واشنگتن پوست

واشنگتن پوست زیر این عنوان که اوباما نزدیک است فاجعه عراق را تکرار کند می نویسد: اگرچه وزیر دفاع چیک هیگل آمادگی برای خارج ساختن کامل نیروهای امریکایی از افغانستان را یک گام عاقلانه میداند چون رییس جمهور کرزی آماده نیست که موافقتنامه امنیتی را امضا کند اما واقعیت این است که تهدید به ترک کردن افغانستان و سخت گیری با رییس جمهور کرزی در انظار عام نمی تواند عاقلانه باشد.

روزنامه در توجیه این نظرآقای توماس دانلی، کارشناس امریکن انترپرایز انستیتیوت می نویسد:
اول این که انتخابات پیشرو می باشد و رییس جمهور کرزی از قدرت کنار رفتنی است و چنین کشمکش ها به استثنای دستیاران قصر سفید که خواهان خروج کامل سربازان امریکایی از افغانستان اند؛ به نفع کسی دیگری نیست.

این کارشناس افغانستان که از پالیسی های واشنگتن در باره ی این کشور پیوسته انتقاد می کند در پاسخ به این سوال که آیا ما افغانستان را چون عراق از دست میدهیم که در معرض مداخله ایران و جنگ داخلی قرار گیرد؟
می گوید اگر ما یک تعداد موثر سربازان خود را در افغانستان نگه نداریم و به افغان ها قناعت ندهیم که ما این کشور را در بهانه اول ترک نمی گویم، امور این کشور به درستی پیش نخواهد رفت.

او می گوید:
"من نسبت به از دست دادن افغانستان از جنگ کردن دوباره برای آن بیشتر نگران می باشم."

واشنگتن پوست از یک کارشناس دیگر به نام پول مارک گارنیخت نیز نقل قول می کند که می گوید اگر همه سربازان امریکایی افغانستان را ترک گویند ما در مدت یک سال واندی شاهد یک جنگ داخلی در این کشور خواهیم بود و امکان دارد که ایمن الظواهری از جلال آباد جائیکه اسامه بن لادن در سال 1996 پناه گرفت سر بیرون آورد و چنین رویداد فوق العاده خطرناک خواهد بود.