-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اسفند ۱, پنجشنبه

مانور گیج کننده ی امریکا دربرابر کرزی

امریکا در بدل یک سرباز اش شماری از رهبران طالبان را رها می سازد.


رهبران طالبان که آزاد می شوند همه به جان حکومت و متحدان تنظیمی حکومت می افتند. این یگانه راه مشروعیت بخشی به مقاومت طالبان است که امریکا از آن در تضعیف تیم ارگ در کابل بهره روی سیاسی می کند. 
روزنامهء واشنگتن پوست در یک گزارش خود گفته است که حکومت امریکا می خواهد در تبادله با یک سرباز امریکایی پنج تن از رهبران طالبان را از محبس گوانتانامو رها سازد.

روزنامه واشنگتن پوست از قول دو مقام امریکا می نویسد که قصر سفید، وزارت خارجه، وزارت دفاع و چندین اداره دیگر امریکا تصمیم کرفته اند که این محبوسین طالبان را رها سازند.

عسکر امریکایی که در این تبادله رها می شود چهار سال قبل توسط گروه حقانی در ولایت پکتیکا اسیر شده بود و گمان می رود که اکنون در بند طالبان در پاکستان به سر می برد.

گروه حقانی تقاضا کرده است که این عسکر را در بدل یک میلیون دالر امریکایی و 21 زندانی افغان رها می سازد.

رها ساختن این عسکر امریکایی دو سال قبل هنگام گفتگوی طالبان و مقامات امریکایی در قطر مطرح شده بود.

به گفته روزنامه واشنگتن پوست طالبان سپس این گفتگو ها را به تعویق انداختند و این پیشنهاد واشنگتن را رد کردند که گفته بود زندانیان طالبان را به تدریج رها می سازد و طرف میانجی باید ضمانت کند که آنها دوباره به میدان جنگ بر نخواهند گشت.

ماه گذشته طالبان یک ویدیوی جدید این عسکر امریکایی را که بو بریگدال نام دارد نشر کردند که به تعقیب آن شایعات آغاز گفتگوها برای رهایی وی گرمتر شد.

جی کارنی، سخنگوی قصر سفید دیروز به خبرنگاران گفت:«ما مدت ها پیش گفته ایم که از پروسه صلح به رهبری افغان ها حمایت می کنیم، پروسه صلح با طالبان، و ما در کدام مذاکرات دایر با طالبان سهیم نیستیم. ولی اگر مذاکرات از سر گرفته شود ما حتماً می خواهیم که در باره سرنوشت پرکمشر بیرگدال بحث و گفتگو کنیم»

ولی روزنامه واشنگتن پوست می نویسد که مسافرت مقامات وزارت خارجه امریکا یا کدام اداره دیگر این کشور به قطر هنوز پی ریزی نشده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز جمعه گذشته گفت که مقامات امریکا به رهایی این عسکر که از مدت ها نزد طالبان گروگان بوده منتظر می باشند.

روزنامه واشنگتن پوست می نویسد که مقامات امریکایی قبلاً به این نظر بودند که رهایی زندانیان طالبان از محبس گوانتانامو، زمینه آغاز و پیشرفت گفتگوهای صلح با طالبان را فراهم خواهد ساخت و مقامات دولت افغانستان نیز به چنین گفتگوها خواهند پیوست ولی اکنون فقط در فکر آزادی برگدال می باشند.