-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ بهمن ۲۹, سه‌شنبه

تیشه یف سرتراش، شاهکار کرد

دنیای شگفت آدم ها


بنابه اطلاع سایت رسمی وزارت امور داخلی تاجیکستان، این حادثه بعد از ظهر روز یکشنبه ۱۶ فوریه در اتاق کاری سرهنگ قیوم عمراف، رئیس بازداشتگاه رخ داده است.
در این اطلاعیه آمده است: "محکوم شده امید تیشه‌یف، متولد سال ۱۹۸۴، ساکن شهر کولاب، در اتاق کاری سردار (رئیس) مؤسسه هنگام کوتاه کردن موی سر (او) با قیچی (که) در دستش بوده، یک مرتبه (بار) در قسم (ناحیه) سر و ۱۶ مرتبه دیگر در بدن سردار مؤسسه سرریاست اجرای جزای جنایتی وزارت دادگستری جمهوری تاجیکستان سرهنگ قیوم عمراف، متولد سال ۱۹۴۸، ساکن ناحیه واسع، زده‌ (حمله کرده) است”.
گفته شده است که قیوم عمر‌اف در پی این حادثه جراحاتی برداشته و به هنگام انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داده است.
بر اساس گزارشها “نسبت (درخصوص) این حادثه مذکور پرونده جنایی آغاز گردیده، تفتشات (تحقیقات) ادامه‌ دارد”.
امید تیشه‌یف نیز پیشتر مرتکب قتل شده بود. سال گذشته دادگاه ولایت ختلان آقای تیشه‌یف را به ارتکاب چنین جرمی برای ۱۷ سال روانه زندان کرده بود و حالا او باید برای ادای جزا به "زندان نظامش شدید" (اعمال شاقه) منتقل می‌شد.
دادگاه مشخص کرده است، امید تیشه‌یف ۳۱ اوت سال گذشته در سرتراشخانه (سلمانی/آرایشگاه) خصوصی خود با عبدالرسول علی‌اف، یک نفر مشتری وارد درگیری شده و به او با چاقو ۵۴ مرتبه ضربه زده است. آقای علی‌اف در جای حادثه جان خود را از دست می‌دهد.
اخیرا نشریه “پیک” نامه پدر آقای علی‌اف عنوانی (خطاب به) رئیس جمهور تاجیکستان را منتشر کرده بود. در این نامه عبدالرحمان علی‌اف ادعا کرده بود که حکم دادگاه در قبال قاتل پسرش باید تجدید نظر شود.
زیرا، به نوشته وی، کارشناسان ثابت کرده‌اند که بعد از ضربه دهم با چاقو پسرش جان خود را از دست داده بود، ولی امید تیشه‌یف “با وحشانیت” (وحشیانه" به جسم پسرش باز ۴۷ ضربه دیگر زده است.
هم اکنون این سؤال مطرح است که سرهنگ قیوم عمراف، رئیس بازداشتگاه کولاب با داشتن چنین اطلاعاتی چه گونه آماده شد، که امید تیشه‌یف موی سر او را آرایش کند؟ و چرا نفر دیگری از جمله محافظان در کنارش نبوده‌اند؟
این در حالیست که تا حال در رسانه‌ها از وجود موارد گسترده شکنجه در بازداشتگاه شهر کولاب گزارشی نشده است. هرچند، به گفته صاحب‌نظران، میان زندانیان و زندانبانها در هر دور و زمان اختلافات جدی وجود داشته است.