-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اسفند ۷, چهارشنبه

چشم اوکرائینی ها، به زودی به روی واقعیات باز می شود

یونگه ولت – ترجه رضا نافعی

آیا اوکرائین درکشاکش قدرت های بزرگ، از پا می افتد؟


پیک نت: حکومتی که حاصل کودتای روزشنبه در اوکرائین است، هنوز تشکیل نشده از سوی بیشتر کشورهای غربی به رسمیت شناخته شد. آلکساندرتوچینوف کسی که فعلا در راس کشور قرار گرفته روز دوشنبه اعلام کرد که او با نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپا ملاقات کرده و آنها به او اطمینان داده اند که قدرتمداران تازه را یگانه مرجعی می دانند که حق دارد سخنگوی اوکرائین باشد. رومان کوزنیار مشاور امنیتی رئیس جمهور  لهستان در یک مصاحبه رادیوئی توضیح داد که  رعایت اشکال حقوقی که فرمالیته هستند نباید سد راه گردند. دیمیتری مدودیف، نخست وزیر روسیه، از پیش به رسمیت شناختن رژیم کودتا را «گمراهی» نامید. روسیه فعلا قدرتمداران کیف را برسمیت نخواهد شناخت، مشروعیت آنها مشکوک است، و این وضعیت برای علائق روسیه و زندگی اتباع روسیه مخاطرات جانی در بر دارد. قرار است حکومت  تازه روز سه شنبه از سوی پارلمان انتخاب شود.

حزبی که تاکنون دولت را در دست داشت اعلام کرد که در کابینه مسئولیتی نخواهد پذیرفت و در موضع اپوزیسیون قرار خواهد گرفت. از قرار معلوم  به فعالان راستگرای «میدان»  مسئولیت های دولتی داده خواهد شد. آرزنی یازن یوک از حزب «وطن»  پیشنهاد کرد در هر وزارتخانه ای یک نفر از فعالان «میدان» به معاونت وزارتخانه منصوب گردد.

رادولاو سیکورسکی وزیرخارجه لهستان گفت او از اول هم  فکر نمی کرد که توافق های صورت گرفته در روز جمعه در باره انتخابات قبل از پایان سال جاری عملی گردد. هدف او از تعیین تاریخ این بوده که به اولیگارش های حامی پرزیدنت یانوکوویج  رئیس جمهور سابق هشدار و فرصتی داده باشد که تا وقت هست از او جدا شوند. ولی سرعت این روند خیلی بیش از آن شد که انتظار میرفت.

تا  نیمروز دوشنبه از محل اقامت یانوکوویچ اطلاعی در دست نبود. آخرین شایعه این بود که او در پایگاه نظامی روسیه در کریمه است و قرار است با یک کشتی جنگی روسی به  روسیه انتقال داده شود.

ایجاد حکومت دست نشانده جدید در اروپای شرقی برای حامیان غربی اش هزینه سنگینی خواهد داشت. یوری کولوبوف کمیسر وزارت دارائی اوکرائین روز دوشنبه اعلام کرد اوکرائین برای سالهای 2014 و 2015 به  35 میلیارد دلار نیاز دارد. این مبلغ بیش از دو برابر مبلغی است که  قبلا تخمین زده شده بود.