-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ بهمن ۲۸, دوشنبه

مانور تعجب انگیز حکمتیار- قطب الدین

حکمتیار در رأس یک سازمان جنگی، جبهه ی نبرد وخشونت را اداره می کند و درعین حال، وارد تکت انتخابات مشروع هم شده؛ قانون چه می گوید؟ کمیسیون شکایات انتخابات چرا خاموش است؟


حرکتی منسجم یا جزیره‌ای؟
تحلیل گرخبرگزاری فارس درکابل نوشت: تحرکات هواداران حزب اسلامی و ایفای نقش در جایگاه‌های مختلف این سئوال را مطرح می‌کند که آیا آنان یک پارچه و منسجم حرکت می‌کنند و نقش‌های مختلفی که بر عهده گرفته‌اند حساب شده و برنامه‌ریزی شده است یا خیر.
هر چند وجه مشترک همه آنان وابستگی سابق به حزب اسلامی حکمتیار و احترام پایدار به شخص حکمتیار است اما برخی تفاوت‌های فکری بین آنان و حکمتیار و همچنین بین یکدیگر دیده می‌شود. به عنوان مثال از دید هلال، کار کردن با دولت نه تنها حرام پنداشته نمی‌شود؛ بلکه به دلیل حضور طیف وسیع هواداران این حزب در افغانستان، این کار یک لازمه است.
قطب الدین هلال زمانی که به طور رسمی عضو حزب اسلامی حکمتیار بود، ضمن تأیید حضور هواداران حزب اسلامی در ساختار حکومت افغانستان، در توجیه آن بیان کرد: حزب اسلامی یک حزب بزرگ است و در هر ولایت و روستا حضور دارد. پس ناگزیر است که در چارچوب حکومتی هم حضور داشته باشد. (مصاحبه با روزنامه 8 صبح فروردین 1389.)
وی زمانی که مسئول شورای اجرایی حزب اسلامی حکمتیار بود در مصاحبه دیگری گفت: حزب اسلامی در تمامی افغانستان حضور گسترده دارد. در ادارات حکومتی نیز حضور دارد (بی‌بی‌سی تیر 1390). این اظهارات در حالی بیان شد که از دید حکمتیار هر گونه حضور در دولت حامد کرزی کار کردن زیر پرچم کفر تلقی می‌شود.
عبدالهادی ارغندیوال مخالف قتل و کشتار و مبارزات مسلحانه است و برای نیل به اهداف، مبارزات سیاسی را مناسب می‌داند (مصاحبه با طلوع نیوز شهریور 1392) اما حکمتیار مبارزه مسلحانه را بر راه حل سیاسی ترجیح می‌دهد و در این راه ده‌ها حمله و انفجار را در افغانستان بر عهده گرفته است.
همین گونه حزب ارغندیوال و قطب‌الدین هلال در مورد حضور نیروهای خارجی و داشتن پایگاه در افغانستان اختلاف نظر دارند. در حالی که متحد ارغندیوال یعنی عبدالله عبدالله به صراحت بیان می‌کند که پیمان امنیتی باید هر چه سریع‌تر امضا شود اما هلال فقط به دریافت کمک از کشورهای خارجی تأیید می‌کند.
این اختلافات رفته‌رفته آشکارتر می‌شود و با داغ شدن کارزار انتخابات بیشتر نمایان می‌شود.
روز یکشنبه برخی از حزبی‌ها که شاخص‌ترین آنها وحیدالله سباون، جمعه‌خان همدرد و فاروق وردک بودند، نشستی را برگزار کردند.
در این نشست به طور مشخص بیان شد که آنان و طرفدارانشان به هیچ عنوان از عبدالله عبدالله حمایت نخواهند کرد. (خبرگزاری پژواک 20 بهمن) به این طریق حزبی‌های نزدیک به جناح دولت راه خود را از راه متحدان عبدالله یعنی عبدالهادی ارغندیوال و جمعه‌خان جدا کردند.
از سویی دیگر «حبیب‌الرحمن حکمتیار» فرزند گلبدین حکمتیار در یادداشتی که به تازگی در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده است، ضمن تقبیح ائتلاف ارغندیوال با عبدالله، اعلام کرده است که بهتر است هواداران این حزب از قطب‌الدین هلال حمایت کنند.
نتیجه‌گیری
بر خلاف طالبان که هیچ حرکتی در راستای فعالیت‌های سیاسی از سوی آنان دیده نمی‌شود، حزب اسلامی حکمتیار و چهره‌های سابق این حزب حساب ویژه‌ای برای انتخابات باز کرده‌اند.
هواداران حزب اسلامی در قالب 3 جناح دولتی، اپوزیسیون و مستقل وارد عرصه انتخابات شده‌اند تا در آینده سیاسی افغانستان نقش خود را تثبیت کنند اما این حرکت‌ها هماهنگ و برنامه‌ریزی شده نبوده و هر کدام به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند.
هر چند آراء هواداران حزب اسلامی پراکنده خواهد بود اما در هر صورت در آینده سیاسی افغانستان چه جناح دولتی به قدرت برسد، چه اپوزیسیون، هواداران حزب اسلامی باز هم جایگاه خاصی همانند دوره ریاست جمهوری حامد کرزی خواهند داشت