-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اسفند ۲, جمعه

شروع مجدد مذاکره امریکا با طالبان

رهبران سیاسی ونظامی طالبان رها می شوند. این درظاهر مذاکره بر سر آزادی یک فرد؛ اما دراصل نشست های جدی سیاسی است.

یک مقام ارشد طالبان به آژانس خبری اسوشیتد پرس گفته است، واشنگتن گفتگوهای غیر مستقیم را با طالبان آغاز کرده است.

به قول این مقام طالبان که از افشای نامش خودداری شده است، این گفتگو ها در مورد تبادلهء بریدمن بو بیرگدال صورت می گیرد.

بو بیرگدال در سال 2009 میلادی در ولایت پکتیکا  از پایگاه نظامی امریکا مفقودالاثر شد، بعد طالبان ادعای دستگیری وی را کردند. گفته می شود، این نظامی امریکایی در اسارت طالبان قرار دارد.

بو بیرگدال 28 ساله یگانه عسکر امریکاییست که در جریان جنگ 12 سالهء امریکا در افغانستان توسط طالبان به اسارت گرفته شده است.

جی کارنی سخنگوی وزارت خارجهء امریکا با اشاره به گفتگو ها در مورد رهایی بو بیرگدال، در واشنگتن به خبرنگاران گفت:
"ما از مدت های به اینسو گفته ایم که از مذاکرات صلح به رهبری افغان ها حمایت می کنیم. ما در هیچ نوع گفتگوهای عملی با طالبان اشتراک نکرده ایم، اما اگر این گفتگو ها آغاز شود، بطور یقینی، ما می خواهیم در مورد سرنوشت بو بیرگدال صحبت کنیم. "

قبلاً در ماه جون سال گذشتهء میلادی ایالات متحدهء امریکا در مورد تبادلهء بریدمن بو بیرگدال مذاکراتی را با طالبان انجام داد، اما این گفتگو ها بی نتیجه پایان یافت.
به گفته این مقام طالبان، گفتگو های جدید در جریان دوماه گذشته در شرق میانه صورت گرفته است.

از جانب دیگر یک مقام امریکایی گفته است، واشنگتن روی مذاکرات در مورد این نظامی به اسارت گرفته شده غور می کند، اما وی در مورد اینکه گفتگو ها در کجا صورت می گیرد، چیزی نگفته است.  

به نوشتهء آژانس خبری اسوشیتد پرس، این مقام امریکایی کسی است که در دور قبلی گفتگو ها با طالبان اشتراک داشت و از جریان گفتگوهای تازه نیز اطلاع دارد، اما وی از ارایه جزییات در مورد آن خودداری کرده است.

از جانب دیگر یک مقام افغان در کابل گفته است، ایالات متحدهء امریکا در مورد تبادلهء بو بیرگدال اخیراً با حکومت حامد کرزی نیز در تماس است.

طالبان در بدل رهایی بو بیرگدال خواستار آزادی پنج زندانی طالب شده اند. آن ها می خواهند که ملا محمد فضل، عبدالحق وثیق، ملا نورالله نوری، خیرالله خیرخواه و محمد نبی که در گونتانامو زندانی اند در تبادله با بو بیرگدال رها شوند.