-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اسفند ۱, پنجشنبه

پوقانه ی مذاکرات با طالبان ترکید.

طالبان: ما دردوبی کدام نماینده ای نفرستاده ایم.


گروه طالبان با ارسال خبرنامه‌ای به رسانه‌ها اعلام کرده که این گروه در روند گفت‌وگوی صلح که گفته می‌شود میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در شهر دبی هم اکنون جریان دارد، نماینده‌ای ندارد.
این گروه افزوده که معتصم آغاجان درگروه طالبان کدام مسئوولیت و یا وظیفه ندارد و این گروه فعالیت‌های او را "خلاف اصول، آرمان‌ها و جهاد مقدس گروه طالبان" می‌داند و معتقد است که "او در راستای اهداف اشغالگران فعالیت دارد".
در این خبرنامه تاکید شده که گروه طالبان برای انجام گفت‌وگو اشخاص و دفتر سیاسی ویژه‌ای دارد که در صورت نیاز به مذاکره، براساس تصمیم شورای رهبری این گروه، این بخش، مسئولیت گفت‌وگو را به عهده دارد.
در این خبرنامه ابراز تردید شده که چون نام و شهرت کامل افرادی شرکت کننده در نشست دبی معلوم نیست، این خود نشان می‌دهد که کدام نشست واقعی و جریان قابل توجه وجود ندارد.
روز گذشته یک مقام افغان به بی‌بی‌سی گفته بود که شانزده عضو مهم گروه طالبان در حال دیدار و گفت‌و‌گو با مقام‌های شورای عالی صلح افغانستان هستند. این گفت‌وگوها در شهر دبی و به رهبری مولوی معتصم آقاجان انجام می‌شود.
به گفته این مقام که نخواست نامش فاش شود در میان این افراد مولوی عبدالرقیب تخاری و شش وزیر دیگر رژیم سابق طالبان نیز حضور داشتند.
این مقام افغان همچنین گفته‌است که پنج فرمانده طالبان که در حال حاضر با دولت می‌جنگند نیز در این نشست شرکت کرده‌بودند.
مولوی عبدالرقیب تخاری، روز گذشته در شهر پیشاور پاکستان، هدف تیراندازی افراد مسلح ناشناس قرارگرفت و کشته شد. او در زمان حکومت طالبان بر افغانستان، به عنوان وزیر امور مهاجرین کار می‌کرد.
حامدکرزی رئیس جمهور افغانستان بعد از این واقعه او را شهید راه صلح خواند.