-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۲ اسفند ۹, جمعه

ناتو بر خروج کامل فیصله کرد.

باران ضربات روانی بر ارگ نشینان/ دهن کجی تاریخ بر کشوری به نام افغانستان

وزیران دفاع  ناتو در بروکسل پایتخت بلجیم تصمیم گرفتند که پلان خروج همه نیرو ها از افغانستان را تا پایان سال جاری، آماده کنند.

ناتو از همین اکنون برای آمادگی خروج همه نیروهایش از افغانستان موافقه کرده است.

وزرای دفاع کشور های عضو پیمان ناتو با وجود این فیصله که در اجلاس دیروز در بروکسل تصویب شد، به باقی ماندن تعداد از نیرو های شان در افغانستان پس از سال 2014 میلادی متمایل اند.

اندرس فوگ راسموسن منشی عمومی ناتو گفت، اگر رییس جمهور افغانستان  قرارداد همکاری امنیتی را با واشنگتن امضا نکند. در آن صورت بین ناتو و کابل هم چنین موافقهء نخواهد شد.

منشی عمومی ناتو افزود، برای باقی ماندن نیرو های نظامی ناتو به یک طرح قانونی نیاز است.

اندرس فوگ راسموسن در ادامه صحبت خود گفت:

« اگر این قرارداد در یک زمان مناسب به امضا نرسد، نتایج آن نه به نفع افغانان و نه آن گونهء که ما فکر می کنیم خواهد بود.»

در این میان چک هیگل وزیر دفاع  ایالات متحدهء امریکا در یک نشست خبری در بروکسل در مورد خروج تمام نیرو ها از افغانستان ابراز نگرانی کرده گفت، خروج همه نیرو های امریکایی تا اخیر ماه دسمبرامسال امکان دارد در میان عساکر افغان بی اعتمادی ایجاد کند:

« هر قدر که امضاء موافقتنامه همکاری دو جانبه امنیتی و باقی ماندن نیرو ها طول بکشد، به همان اندازه حمایت و پلان امریکا و کشور های آیساف را به تهدید مواجه کرده و ماموریت این نیرو ها را بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان به خطر رو به رو می سازد. به همین دلیل رییس جمهور اوباما در آغاز این هفته به نظامیان امریکایی امر کرد که روی پلان احتمالی خروج همه نیرو ها از افغانستان غور کنند تا در صورتی که عساکر امریکایی بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان باقی نمانند، ما از طرحریزی خروج نیرو ها به طورعادی از افغانستان الی پایان سال جاری مطمین شویم.» 

بارک اوباما رییس جمهور امریکا در تماس تلیفونی شب دوشنبه با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در مورد قرارداد همکاری امنیتی و دفاعی گفتگو کرد، اما در این مورد به توافق نه رسیدند.

در حال حاضر حدود 50 هزار عسکر خارجی در افغانستان مستقر اند که از جمله بیش از 30 هزار آن امریکایی می باشند. اگر قرارداد همکاری امنیتی امضا نشود، این نیرو ها افغانستان را ترک خواهند کرد.

در سال 2011 میلادی عراق قرارداد امنیتی با امریکا را امضا نکرد و همین سبب شد که همه نیرو های امریکایی از این کشور خارج شوند.