-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ فروردین ۲۱, پنجشنبه

رقابت های علنی بین روسیه وامریکا در افغانستان

روسیه: مسکو می تواند به صورت مستقیم با کابل همکاری کند.


مقام های روسیه روز چهارشنبه 9 آوریل 2014 اعلام کردند که مسکو می تواند به صورت مستقیم با کابل همکاری کرده تا ثبات در افغانستان برقرار گردد.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت، هرچند شماری از پروژه¬های مشترک روسیه وناتو در راستای تحویل دهی چرخبالها به افغانستان به حالت تعلیق درآمده است اما مسکو توسط پول اختصاص داده شده با کابل، این پروژه را تکمیل میکند.

براساس گزارش رسانه های روسی، لاوروف افزود، روسیه علاقمند است تا در راستای تأمین امنیت و برقراری صلح در افغانستان سهم فعال داشته باشد و براساس برنامه¬های از پیش تعیین شده، مسکو پولی که برای افغانستان تعهد کرده بود درهمین راستا مصرف خواهد کرد.

روسیه و ناتو تعهد کرده اند که مسکو پرزه جات اضافی چرخبال های نظامی ساخت این کشور را در اختیار دولت افغانستان قرار دهد. این پروژه بصورت مشترک ازسوی روسیه وناتو در افغانستان تطبیق می¬شد اما ناتو اخیراً به دلیل همه پرسی کریمه و موجودیت بحران اوکراین تمام همکاری های نظامی و غیرنظامی خودرا با روسیه به حالت تعلیق درآورده است.

اندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو روز گذشته در بروکسیل گفت:" ما هم چنان مجراهای دیپلماتیک را برای گفت وگو باز نگهمیداریم و در چارچوب شورای ناتو و روسیه به سطح سفیران و وزیران آماده بحث هستیم."