-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ اردیبهشت ۱, دوشنبه

مناظره ی تلویحی میان اشباح


خامنه ای: برابری زن ومرد کاملاً غلط است.
هاشمی رفسنجانی: این فکر با عقل ومنطق برابر نیست.


به دنبال سخنرانی روز شنبه آیت الله خامنه ای رهبر ایران در مورد حقوق زنان که در آن گفته، "برابری جنسی زن و مرد از جمله حرف‌های کاملا غلط غرب است. و اینکه اشتغال زنان مسئله ای درجه دو است و مسئولیت زن اول در خانه است"، سایت هاشمی رفسنجانی به طور غیر مستقیم  نسبت به این اظهارات واکنش نشان داده و نوشت : "اگر فکر کنیم که همه وقت فعال خانم ها باید صرف خانه داری و بزرگ کردن بچه شود، این با عقل و منطق و واقعیت های زندگی منطبق نیست. اگر مسئولیت خانه داری به خانم ها و سایر کارها در جامعه به آقایان واگذار شود، در این صورت هم به زنان ستم شده است و هم به مردان و جامعه".

سایت رفسنجانی با تکرار مجدد یکی از مقوله های پیشین رفسنجانی در مورد حقوق زنان از قول وی نوشت:" من امروز به صراحت اعلام می کنم تصدی هیچ مقام و پست و سمتی توسط خانم ها ممنوع نیست و منع شرعی ندارد. خانم ها می توانند وزیر، استاندار، وکیل، مدیر کارخانه، مشاور وزیر، رئیس دانشگاه و .... باشند".

رئیس تشخیص مصلحت نظام ایران در باره تعدد زوجات نیز نظر داده و گفته است :"ما هم عقیده داریم کسانی که دو همسر اختیار کرده اند، هم خودشان را بدبخت کرده‌اند و هم خانوادهشان را. این به صلاح جامعه نیست و جامعه ما آن را تحمل نمی کند. زن ها و بچه ها با این کار مشکل پیدا می کنند. در قرآن تصریح شده است که اگر می ترسید بی‌عدالتی شود، همسر یکی بیشتر اختیار نکنید و اجرای عدالت خیلی مشکل است و قرآن سختی آن را نشان داده است".

در بخشی دیگر از سخنان رفسنجانی آمده :"در نظام ما برای پر کردن صحیح وقت خانم ها در خارج از مسئولیت‌های طبیعی که دارند، برنامه ‌ریزی کافی نشده است. برای اشتغال خانم ها، هیچ منع شرعی وجود ندارد. جامعه اسلامی ما باید از نیروی انسانی خود که بخشی از آن را خانم ها تشکیل می دهند، به طور وسیع و مطلوب بهره برداری کند و خانم ها باید حضور فعال و وسیعی را در اجتماع و اداره امور جامعه داشته باشند".

گفته می شود اظهارات رفسنجانی در واکنش به سخنان اخیر خامنه ای بیان شده است. 

علی خامنه ‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه، ضمن غلط دانستن برابری جنسی زن و مرد گفت که مسئله زنان را جدا از خانواده نمی‌ توان بررسی کرد. 

به گزارش سایت آیت الله خامنه ای، رهبر ایران  در دیدار با "صد‌ها نفر از زنان فرهیخته و نخبه" گفت : "برابری جنسی زن و مرد از جمله حرف‌های کاملا غلط غرب است" و هرکس اگر مسئله زن را جدا از مسئله خانواده مورد بررسی قرار دهد، در فهم مسئله و تشخیص علاج آن، دچار اختلال می‌شود"

خامنه ای همچنین گفت: "غربی‌ها به دلایل مختلف مسئله زن را بد فهمیده‌اند، اما‌‌ همان فهم غلط و تباه‌ کننده را سکه رایج دنیا کرده‌اند و با هوچی‌گری، مجال حرف زدن به دیگران و مخالفان را نمی‌دهند". 

رهبر ایران در سخنان خود تاکید کرد که "باید از افکار غربی در مسائلی نظیر اشتغال و برابری جنسی کاملا فاصله بگیریم". 

خامنه اظهار داشت :"اشتغال از مسائل اصلی مربوط به زنان نیست". 

وی افزود:"با کدام منطق باید زنان که خداوند آنها را از لحاظ جسمی و عاطفی برای منطقه ویژه‌ای از زندگی آفریده است، در عرصه‌هایی وارد کنیم که آنها را دچار رنج و سختی می‌کند؟". 

گفتنی است پس از انقلاب و با سرکار آمدن نظام جمهوری اسلامی، زنان در ایران از گرفتن وظایف شغلی مانند قضاوت یا ریاست جمهوری محروم شدند و در قانون اساسی ایران آمده که رئیس جمهور باید از رجال (مردان) باشد.

همچنین در سال‌های حکومت احمدی نژاد که از سوی آیت الله خامنه ای حمایت می شد، محدودیت یا ممنوعیت پذیرش زنان در رشته‌ها و مقاطع مختلف دانشگاهی نیز صورت گرفته است. 

از جمله این محدودیت ها بیانیه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران در دو هفته پیش بود که طی آن اعلام شد که این وزارت، در نظر دارد که سهمیه ورود زنان به رشته‌های پزشکی را محدود کند 

این وزارت خانه گفته است که دلیل اعمال چنین محدویتی برای زنان پیشی گرفتن آنها از مردان طی 20 سال گذشته در ورود به این رشته‌ هاست.