-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ اردیبهشت ۴, پنجشنبه

رئیس جمهور پیشین جمهوری چک:


امریکا و اروپا،اوکرائین را 
گرفتار فاجعه کنونی کردند.

رویتر- ریانوستی – ترجمه رضا نافعیبه نظر رئیس جمهور پیشین جمهوری چک «واسلاو کلاوس» ، به تحریک غرب و آمریکا چالشی ساخته شده که راه حل ندارد. واسلاو کلاوس در مصاحبه ای با تلویزیون چک گفت: «مسبب آنچه در میدان کیف آغاز شد نه روسیه بود و نه پوتین . اروپای غربی و آمریکا جریان را به این مسیر کشاندند».

کلاوس تاکید کرد که اوکرائین ساختاری بسیار پیچیده دارد. «من همیشه گفته ام اوکرائین را زیر فشار نگذارید، وگرنه آنرا متلاشی خواهید کرد. این درست همان چیزی است که هم اکنون روی می دهد».

کلاوس گفت: اینک فقط مردم اوکرائین هستند که می توانند تصمیم بگیرند چگونه به زندگی خود ادامه بدهند.

رئیس جمهور پیشین جمهوری چک کمک مالی اتحادیه اروپا و آمریکا را به اوکرائین مورد انتقاد قرار داد و گفت: جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا، در سفر اخیر خود به کیف قول داد 50 میلیون دلار به اوکرائین کمک کند. این مبلغ برابر است با 0،06 در صد از تولید ناخالص ملی اوکرائین. «این کمک مسخره است». احتمالا هزینه سفر معاون رئیس جمهور آمریکا به اوکرائین نیز مبلغی در همین حدود بوده است. من فکر نمی کنم که کسی به اوکرائین کمک کند.»

به گزارش رویتر: ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد، در تلویزیون 24 روسیه گفت: آمریکا خواستار بحران عمیق در اوکرائین نیست. «برای آمریکا روشن است که جهان ساختاری شکننده دارد» .

واشنگتن درک می کند که در حال حاضر بحران های متعدد و تنش ها گوناگون هر گوشه کره زمین را فرا گرفته است.» من فکر می کنم که ایالات متحده آمریکا خواستار یک بحران جدی تازه که معلوم نیست عاقبت آن بکجا خواهد انجامید، نیست… وقوف به این امر این امید را بوجود می آورد که توافق های بدست آمده در کنفرانس چهار جانبه ژنو در باره اوکرائین به اجرا در آید».

چورکین در عین حال اظهار داشت آمریکا کماکان می کوشد مانع بهبود روابط مسکو و کیف شود. » من فکر می کنم هدف آمریکا که از آغاز می خواست روسیه و اوکرائین را تا جائی که ممکن است از یکدیگر دور و از هم جدا سازد، تغییری نکرده است».