-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ فروردین ۲۱, پنجشنبه

اندیپندنت: کرزی به زودی جایی نمی رود.

فارن پالیسی:جامعه جهانی با رییس جمهور آینده افغانستان بعد از حامد کرزی، چی رابطه خواهد داشت.

نشریه فارن پالیسی چاپ امریکا در شماره اخیرش مطلبی تحلیلی را در مورد انتخابات افغانستان و روابط رییس جمهور آینده این کشور با جامعه بین المللی به نشر رسانیده است.

به نوشته نشریه، از انتخابات تاریخی افغانستان فقط چند روز گذشته است و افغانها برای آمدن رییس جمهور جدید خوشحال اند ولی گپ در این جاست که جامعه جهانی با رییس جمهور آینده افغانستان بعد از حامد کرزی، چی رابطه خواهد داشت.

فارن پالیسی می نویسد، در این شکی نیست که پروسه انتخابات عاری از مشکلات نخواهد بود و تا چند ماه دیگر فردی دیگری به جای رییس جمهور کرزی اعلان خواهد شد، این را هم نباید از یاد برد که در شش ماه اخیر حکومت کرزی، اعتماد بین رییس جمهور کرزی و امریکا از یک حالت خوب به حالت بدی رسیده و این در حالی است که مسوولیت های امنیتی از قوای خارجی به نیروهای افغان انتقال یافته است.

در پایان سال جاری میلادی ماموریت آیساف در افغانستان به پایان میرسد و تمام نیروهای جنگی امریکایی از افغانستان خارج می شوند و توجه جهان هم به این کشور کم خواهد شد.

فارن پالیسی می نویسد، در حالی که موافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن امضا نشده است، خروج تمام نیروها از افغانستان، به شمول رییس جمهور اوباما یکی از گزینه های کسانی است که بر تلاش ها در افغانستان انتقاد می کنند.

نشریه می نویسد، نویسنده همین مقاله فارن پالیسی و دیگر ناظرین به این باور اند که این نواقص ممکن با آمدن رییس جمهور جدید در افغانستان از بین بروند.

فارن پالیسی می افزاید، جامعه جهانی باید به رییس جمهور آینده افغانستان و تیم اش فرصت دهد امور کشور خود را به پیش ببرند و به پای خود بی ایستد.

هدف رییس جمهور جدید افغانستان هموار کردن راه برای حل درازمدت مشکلات افغانستان خواهد بود تا به شکل تدریجی اتکای افغانستان به کمک های بین المللی را کاهش دهد ولی این کار به وقت نیاز دارد.

فارن پالیسی می نویسد، بارک اوباما باید ضرب الاجل را برای کمک ها با افغانستان تعین نکند ولی این به این معنا نیست که چک سفید را به افغانستان بدهد و حساب و کتابی وجود نداشته باشد.


اندپندنت

روزنامه اندپندنت چاپ بریتانیا نیز در شماره اخیر خود مطلبی را به نشر رسانیده تحت عنوان:
کرزی به زودی جایی نمی رود و قدرت های غرب باید با وی روابط خوب شان را حفظ کنند.

روزنامه می نویسد رییس جمهور کرزی هفته گذشته، متحد درازمدت اش زلمی رسول و عبدالله عبدالله رقیب درازمدت اش را دعوت کرده بود.

به نوشته اندپندنت تعداد از آنهایی که در این مجلس حضور داشتند گفته اند، در مورد تشکیل حکومت جدید صحبت های شد و به نظر نمی رسد که هیچ یک ازین دو کاندید در دور اول برنده شود، و انتخابات ممکن به دور دوم برود که در این دور، نقش رای دهنده گان پشتون مهم خواهد بود.

به نوشته روزنامه، رییس جمهور کرزی بالای مقامات ارشد حکومتی نفوذ دارد و نقش وی را نمیتوان نادیده گرفت.

اندپندنت می افزاید، رییس جمهور کرزی در انتخاب شدن رییس جمهور جدید نقش مهم دارد و سخن وی در آینده افغانستان نیز وزن خواهد داشت.