-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ فروردین ۱۲, سه‌شنبه

انتحار سیاسی رومانتیک و رومانتیزم انتحاری

دپلوماسی عقیم و تاریخ زده در ارگ کابل


شورای وزیران افغانستان به نهادهای دولتی دستور داده که دیگر در مورد مرز بین افغانستان و پاکستان از واژه "سرحد" استفاده نکنند و به جای آن از عبارت "خط دیورند" استفاده کنند.
وبسایت دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری در  جلسه دیروز (دوشنبه، ۱۱ حمل/فروردین) شورای وزیران نوشته که به کار بردن این واژه "در تناقض با حق تاریخی افغانستان و سیاست جاری" دولت این کشور است.
وبسایت دفتر آقای کرزی افزوده که در این جلسه "به نهادهای دولتی ذی‌دخل وظیفه داده شد تا قبل از هرگونه گفت‌وگو با جانب پاکستان، باید در تمام مکاتبات و گفت‌وگوها به جای کلمه سرحد از واژه ‘خط دیورند’ استفاده شود."
به گزارش دفتر ریاست جمهوری، شورای وزیران این دستور را در جریان بررسی طرح عملیات دوجانبه "سرحدی" میان افغانستان و پاکستان صادر کرد.
این طرح از سوی پاکستان ارائه شده و شورای وزیران افغانستان در جلسه هفتگی خود این طرح را هم که در آن از واژه "سرحد" استفاده شده، "در تضاد با منافع علیای کشور" دانسته است.
کابینه افغانستان به شورای امنیت، وزارت‌های امور خارجه، دفاع، داخله (کشور)، سرحدات و اداره امنیت ملی دستور داده که متن جدیدی در مورد این طرح تهیه کند.
دولت افغانستان بارها تکرار کرده که مرز بین این کشور و پاکستان را به رسمیت  در حالی که پاکستان بر رسمیت آن تاکید دارد و برخی از کشورهای به شمول آمریکا صریحا گفته‌اند، خط دیورند را به عنوان مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان به رسمیت می‌شناسند.
در مواردی برخی از دیپلمات‌های خارجی که به بیان موضع کشورهای خود در خصوص به رسمیت شناختن آن پرداخته‌اند، واکنش منفی مقام‌های دولت افغانستان را به دنبال داشته است.
مرز بین افغانستان و پاکستان در سال ۱۸۹۳ براساس معاهده‌ای بین حکومت وقت افغانستان و دولت هند بریتانیایی مشخص شد و این معاهده را از جانب افغانستان امیر عبدالرحمان خان و از جانب بریتانیا سر مورتیمر دیورند وزیر خارجه هند بریتانیایی امضا کردند.
پس از آن هم  بین افغانستان و بریتانیا به امضا رسیده که این مرز را تایید می‌کنند.
پس از آزادی پاکستان در سال ۱۹۴۷، دولت وقت افغانستان هرچند استقلال و دولت پاکستان را به رسمیت شناخت، اما از به رسمیت شناختن مرز بین دو کشور خودداری کرد.
به دنبال تیره شدن روابط بین پاکستان و افغانستان، دولت افغانستان معاهده دیورند را به صورت یک‌جانبه ملغی اعلام کرد.
دولت‌‌های افغانستان این خط را تحمیلی می‌دانند و گفته‌اند که قرارداد خط دیورند با مقامات هند بریتانیایی امضا شده بود و اکنون نیاز است تا با پاکستان به عنوان یک کشور جدید در مورد خطوط مرزی دو کشور دوباره مذاکره صورت گیرد.
هرچند سیاست رسمی دولت افغانستان به رسمیت نشناختن این مرز است، اما شمار منتقدان چنین سیاست در داخل کشور هم کم نیستند و آنها معتقدند که بحران کنونی افغانستان نتیجه اتخاذ چنین سیاستی است.