-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ خرداد ۳, شنبه

روسیه: احتمال دارد نیروهای امریکایی تا 2024 در افغانستان باقی بمانند

جنرال عتیق الله امرخیل: امریکا از افغانستان بیرون نمی رود.
رادیو آزادی
رییس عمومی اداره استخبارات نظامی روسیه می گوید، امریکا پلان خروج نیرو های خود را از افغانستان آماده کرده است، اما احتمال دارد که نیرو های این کشور حداقل تا سال 2024 میلادی در افغانستان باقی بمانند.

جنرال ایگور سرگوون گفت، نیرو های بین المللی کمک به امنیت در افغانستان یا آیساف در نظر دارند تا پایان سال 2014 میلادی حدود 40 هزار عسکر، 40 هزار وسایط زرهدار و نقلیه و حدود 30 هلیکوپتر نظامی شان را از افغانستان بیرون بکشند. اما او پیشبینی می کند که امریکا قادر نخواهد بود که قوای خود را تا پایان سال 2014 میلادی از افغانستان بیرون کند.

جنرال ایگور سرگوون رییس عمومی اداره استخبارات نظامی روسیه این مطلب را دیروز در سومین کنفرانس امنیتی بین المللی در مسکو بیان کرد.

رییس اداره استخبارات نظامی روسیه اضافه کرد که اگر تمام راه ها بر روی امریکا باز باشند، باز هم خروج قوا، وسایل و تجهیزات آن تا سال 2017 میلادی ادامه خواهد یافت.

به گفتهء رییس اداره استخبارات نظامی روسیه، اگر راه های جنوبی افغانستان به روی این نیرو ها مسدود شوند، در آن صورت، خروج نیرو ها تا سال 2020 میلادی دوام خواهد کرد.

اما سوال اینجاست که این احتمال تاچه حد سنجیده و ارزیابی شده است؟

جنرال عتیق الله امرخیل کارشناس امور سیاسی و نظامی افغانستان می گوید، روس ها به خاطر نگرانی خود شان و ایجاد تشویش در میان مردم چنین پیشبینی می کنند.

او گفت:
"من فکر می کنم که امریکا به هیچ صورت و به هیچ عنوانی افغانستان را ترک نمی کند. امریکا این را برای خود، کشور های آسیای میانه و حتی کشور های عربی یک خطر بزرگ می داند. این مسایل را که روس ها مطرح می کنند، به نظر من آنقدر مهم نیست."

امریکا تاکید می کند که قرارداد همکاری های امنیتی و دفاعی بین کابل و واشنگتن راه را برای حضور نظامی امریکا و همچنان پلان برای خروج نیرو های امریکایی از افغانستان، مساعد می سازد.

لیکن رییس جمهور حامد کرزی امضای این قرارداد را به رییس جمهور جدید افغانستان محول کرده است.

این موضوع نگرانی های را در میان نماینده گان مجلس کانگرس امریکا نیز ایجاد کرده و آنها سیاست بارک اوباما را در ارتباط به پلان خروج نیرو های  امریکایی از افغانستان و سایر مسایل بین المللی انتقاد کرده اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، برای رفع این نگرانی ها قصر سفید روز سه شنبه نشست خصوصی به اشتراک سوزان رایس مشاور امنیت ملی، دینیس مکدونو رییس دفتر قصر سفید و عدهء از نماینده گان کانگرس امریکا تشکیل داد. در این نشست شماری از نماینده گان حزب جمهوریخواه نیز اشتراک کرده بودند.

در این اجلاس سوزان رایس در مورد پلان های رییس جمهور امریکا مبنی بر خروج نیروهای امریکایی تا پایان سال 2014 میلادی از افغانستان، به پاسخ سوالات اشتراک کننده گان پرداخت.

از سوی دیگر، مسأله افغانستان و خروج نیرو های خارجی از این کشور در گفتگو های وزرای دفاع روسیه و پاکستان در حاشیه این اجلاس نیز مطرح شد.