-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ اردیبهشت ۳۰, سه‌شنبه

یک بمب ساعتی در صندوق رای افغانستان

منبع: دیلی‌بیست

برگردان: روزنامه الکترونیکی راه مدنیت
 امکان دارد دکترعبدالله، دور دوم انتخابات را با آرای بیشتری برنده شود.ویژگی‌های این انتخابات، رای‌های تقلبی و نامزدهای عصبانی است. فقط منتظر بمانید تا پیکارهای نهایی آغاز شود. 
افغان‌ها این هفته فهمیدند که مجبورند بین دو نامزدی که یکی از آن‌ها رییس‌جمهور خواهد بود، بار دیگر دست به انتخاب بزنند. در ظاهر امر به نظر می‌رسد که این خبر خوشی برای واشنگتن باشد؛ فکر می‌شود هر دو نامزد ضد طالبان، ضد القاعده، و طرف‌دار قرارداد امنیتی با امریکا باشند. 

اما خطر در دور دوم بین نامزدهای پیش‌تاز داکتر عبدالله عبدالله؛ وزیر خارجه پیشین و داکتر اشرف‌غنی احمدزی، وزیر مالیه پیشین است. انتخابات مجدد، افغان‌ها را در معرض خطر از سوی طالبان، تاخیر در امضای پیمان امنیتی با امریکا و احتمال حضور اندک‌تر نیروهای امریکایی قرار می‌دهد. بدتر از همه دور دوم می‌تواند دو نامزد را در برابر هم در یک پیکار زشت قرار دهد که مانع همکاری سیاسی ضروری آن‌ها بعد از ختم انتخابات شود. شواهدی از تنش هنگامی که هر دو مرد به گفت‌وگو با دیلی‌بیست نشستند، دیده شد. 

هر کدام به شکل غیرمستقیم دیگری را به تقلب در دور اول متهم کردند و هیچ کدام از خود علاقه‌مندی برای شامل شدن در اداره دیگری در آینده نشان ندادند.

نزدیک هفت میلیون افغان پیش از این جان‌های خود را به خطر انداخته و در دور اول رای دادند، و در مخالفت با شبه نظامیان با حضور گسترده و بی‌پیشینه خود رای دادند. طالبان در آن زمان حمله‌هایی انجام دادند، اما در انجام حمله‌های خون‌بار ناکام ماندند. انتخابات 24 جوزا به این گروه فرصت دیگری برای تکرار حمله‌های‌شان می‌دهد. 

دور دوم هم‌چنین تصامیم امریکا را بر سر این که چه تعداد نیرو در افغانستان پس از سال 2014 خواهد داشت، به درازا می‌کشاند، در حالی که عساکر امریکایی در پایگاه‌های‌شان بیش‌تر مصروف بستن بار خود تا کمک به افغان‌ها و تمرکز بر دشمن آن‌ها.

هر دو نامزد تعهد کرده‌اند تا قرارداد امنیتی را که رییس‌جمهور فعلی از امضای آن سرباز زده، امضا کنند. اما رییس‌جمهور جدید تا ماه اگست، درست پیش از ضرب‌الاجل غیررسمی ماه سپتمبر- تاریخی که فرماندهان امریکایی مجبورند تا وسایل خود را با سرعت جمع کنند تا با ختم سال کشور را ترک کنند- قدرت را تحویل نخواهد گرفت.

این تاخیر در حالی رخ می‌دهد که کاخ سفید با وجود پیمان امنیتی، هنوز در این اندیشه است که چه تعداد سرباز در افغانستان بر جای گذارد. گزینه‌هایی که تاکنون مطرح بوده‌اند ده‌هزار سرباز بوده که فرمانده امریکایی در افغانستان جنرال دانفورد آن را پیشنهاد کرده تا به حفظ شش پایگاه نظامی برای حمایت نظامی از ارتش افغانستان و همین طور حفاظت از دیپلومات‌ها و نیروهای استخباراتی امریکا ادامه دهند، یا پنج هزار یا کم‌تر سرباز که برخی در کاخ سفید طرف‌دار آن هستند. به این معنا کهماموریت‌های مبارزه با هراس‌افکنی و مشاوره در داخل و اطراف کابل صورت گیرد. 
هرچه دیرتر تصمیم امریکا گرفته شود، نیروهای امریکایی کوچک‌تر خواهند شد.

مقام‌های امریکایی در کابل و واشنگتن می‌گویند که دور دوم ممکن است سبب تندی بیش‌تر دو نامزد شده و تشکیل حکومت بعدی را درست هنگامی که این کشور با کاهش نیروهای امریکایی و کمک‌های بین‌المللی مواجه است، دشوار سازد.

مقام‌های امریکایی با بیان این‌که با هر دو نامزد کار خواهند کرد- افزودند: "گروه" افغان‌های مستعد و تحصیل‌کرده آن قدر کم است که این کشور به هر دو نامزد نیاز دارد. آن‌ها به مهارت‌های دیپلوماتیک و مالی غنی و ارتباط‌های سیاسی و نظامی عبدالله نیاز دارند.

مقام‌های امریکایی گفته‌اند که تحلیل‌های خود ناتو از دور اول انتخابات آن است که عبدالله با رای حتا بالاتری دور دوم را خواهد برد که می‌تواند به فعالیت سیاسی مردی که قادر به هدایت کمک‌های جهانی و توسعه اقتصادی مورد نیاز افغانستان باشد، نقطه پایان گذارد. این مقام‌ها نخواستند نام‌شان فاش شود چرا که اجازه صحبت علنی را نداشتند.

تحلیل ناتو از انتخابات که در اختیار دیلی‌بیست قرار گرفته نشان می‌دهد که عبدالله از  بین بیست ولایت اول کشور در 14 ولایت اول شده و 18 درصد رای پشتون‌ها را هم گرفته است، اگرچه وی یک پدر پشتون و مادر تاجیک دارد، و برای نقشش در مبارزه با طالبان بسیار مشهور است.

غنی باید 80 درصد از 1.6 میلیون رایی را که به هیچ کدام از دو نفر اختصاص نیافته، کسب کند، در حالی که عبدالله تنها نیاز به 22 درصد این آرا دارد و وی پیشاپیش حمایت نامزد سوم در انتخابات یعنی زلمی رسول را هم به دست آورده است. 

غنی در مصاحبه‌یی با دیلی‌بیست تاکید کرد که وی سهم بیش‌تر آرا را در دور دوم به خود اختصاص خواهد داد. عبدالله هم مطمین بود که وی برنده است.