-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ خرداد ۲, جمعه

دست آورد سفر به چین: تحریم بانک های افغانستان

نورالله دلاوری: شاید افغانستان در ماه جون در فهرست سیاه آی ام اف یا صندوق بین المللی پول شامل شود.
اشاره: کرزی، سیاست بین المللی را از روی ساده لوحی دست کم می گیرد.


بانک های چین انتقال پول را از بسیاری بانک های افغانستان به حالت تعلیق در آورده اند.

د افغانستان بانک می گوید: این اقدام برای واردات کالا های چینایی به افغانستان یک صدمه بزرگ بوده و تجارت افغان ها را خیلی با مشکل روبرو ساخته است.

کشور های جهان با هشدار ها، از افغانستان خواسته اند تا هر چه زودتر قانون منع تطهیر پول و تمویل تروریزم را تصویب کند.

چین به عنوان یکی از بزرگترین صادر کننده گان کالا های تجارتی، محدودیت های را روی انتقال پول از افغانستان وضع کرده است.

بانک های چین به روز پنجشنبه گفتند: با بخش اعظمِ از بانک های افغانستان داد و ستد پولی را متوقف ساخته اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اقدام چین برای تاجران افغان که بیشترین کالا ها را برای افغانستان از آن کشور وارد می کنند، مشکلات زیادی را به بار آورده و آنها حالا به ساده گی نمی توانند پول خود را برای وارد کردن اموال مختلف به چین انتقال دهند.

نور الله دلاوری رئیس د افغانستان بانک به این خبرگزاری گفته که چین یکی از کشور های مهم است و پیش از این انتقال پول از طریق بانک های افغانستان به آنجا ممکن بود اما حالا به بانک های چین دستور داده شده تا داد و ستد با بانک های افغانستان را متوقف سازند.

آقای دلاوری گفته که این اقدام چین، به صورت فوری روی تجارت افغان ها تاثیر گذاشته است.

افغانستان با وجود فشار های حامیان بین المللی اش به تصویب قانون منع تطهیر پول و تمویل تروریزم موفق نشده است.

تصویب این قانون برای نظام مالی افغانستان که باید مطابق معیار های بین المللی باشد، خیلی اهمیت دارد.

اما تاخیر در تصویب قانون منع تطهیر پول و تمویل تروریزم، توجهء بانک های کشور های مختلف را از تجارت با بانک های افغانستان منحرف ساخته است.

رئیس بانک مرکزی افغانستان می گوید: حرکت چین جزء از اقدامی است که مشکلات را برای داد و ستد پولی افغانستان با جهان افزایش می دهد.

 آقای دلاوری همچنان می افزاید: بعضی بانک های افغانستان به صورت مستقیم نمی توانند پول را به ایالات متحده امریکا، اروپا و جرمنی و ترکیه انتقال دهند و بعضی بانک ها از این گونه معامله های پولی ممنوع شده اند.

حتی حالا انتقال پول و واردات مال های چینایی برای افغان ها مشکل ساز شده است.

خبرگزاری رویترز نوشته که حکومت افغانستان نتوانست تا قانون منع تطهیر پول و تمویل تروریزم را به وقت تصویب کند و اگر وضعیت به همین شکل ادامه یابد، شاید افغانستان در ماه جون در فهرست سیاه آی ام اف یا صندوق بین المللی پول شامل شود.

آی ایم اف یک اداره بین المللی است که برای مبارزه با پول شویی در اکثر کشور های جهان، معیار های را تعیین کرده است.

بانک های افغانستان از آغاز امسال که صندوق بین المللی پول از شامل ساختن آنها در فهرست سیاه خبر داد، مشکلاتی را احساس می کنند.

نورالله دلاوری می گوید: ایجاد موانع برای انتقال پول به خارج از کشور، علاوه بر تاجران، برای افغان های که در بیرون از افغانستان مشغول فراگیری درس استند، هم مشکلاتی را به بار می آورد.

خبرگزاری رویترز می گوید: حکومت چین و مسوولین بانک های این کشور تا هنوز در مورد پابندی ها روی انتقال پول از افغانستان ابراز نظر نکرده اند.