-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ اردیبهشت ۳۰, سه‌شنبه

ایمل فیضی: دیدار «مهم» کرزی با پوتین

 فاروق فردا، شاعروکارشناس مقیم مسکو می گوید: این دیدار اهمیتی ندارد.

 
ریاست جمهوری افغانستان ملاقات میان روسای جمهور افغانستان و روسیه را که قرار است در شانگهای صورت بگیرد، خیلی مهم میداند.
 
ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان که در این سفر آقای کرزی را همراهی می کند در صحبت با رادیو آزادی گفت، قرار است در ملاقات میان حامد کرزی و ولادیمیر پوتین روی مسایل مهم منطقوی بحث و گفتگو گردد:
 
"
در جریان این سفر چهار روزه، رییس جمهور کرزی با رهبران کشور های دیگر نیز می بیند که یکی از مهم ترین ملاقات های آقای کرزی با آقای پوتین رییس جمهور روسیه است. در این ملاقات رییس جمهور کرزی با آقای پوتین روی روابط و همکاری های دو جانبه و مسایل منطقوی صحبت خواهد کرد. "
 
رییس جمهور افغانستان روز یکشنبه جهت شرکت در چهارمین نشست سران سیکا که به تاریخ بیستم و بیست و یکم ماه می در شانگهای برگزار می شود، وارد چین شده است.
 
اما فاروق فردا کارشناس امور افغانستان در مسکو در صحبت با رادیو آزادی، ملاقات رییس جمهور کرزی با رییس جمهور پوتین را کم اهمیت جلو داده و آنرا یک ملاقات تشریفاتی می نامد.
 
به باور آقای فردا، رییس جمهور کرزی می خواهد در این ملاقات با پوتین از نفوذ اش در حکومت آینده بگوید:
 
"
ملاقات حامد کرزی با رییس جمهور روسیه تشریفاتی است چون حامد کرزی در آخرین روز های رفتن از ارگ قرار دارد. اگر کدام فیصله یا قرارداد هم با آقای پوتین صورت بگیرد جنبه عملی نخواهد داشت. این ملاقات به منظور فهماندن تاثیر گزاری حامد کرزی به آقای پوتین است که یعنی من در حکومت آینده نیز هستم. "
 
حامد کرزی برای آخرین بار در نشست سیکا بحیث رهبر افغانستان شرکت می کند و قرار است با شماری از رهبران کشورهای منطقه و جهان دیدار کند.
 
سیکا یا کنفرانس همکاری های متقابل و تدابیر اعتماد سازی آسیا بیشتر به مسایل مربوط به امنیت، ثبات و هماهنگی در این قاره می پردازد. این سازمان بیست عضو دارد که افغانستان هم یکی از اعضای آن است.