-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ خرداد ۱۰, شنبه

حکومت افغانستان بیشتر از طالبان عامل بی ثباتی است!

واشنگتن پست عنوان کرد.
بعد از اعلام اخیر تصمیم رئیس جمهور امریکا در برخورد به افغانستان، لحن رسانه های معتبر غربی تغییر کرده و در هر مقاله ی جدید خویش، برخی نکات حساس را بی پرده تر بیان می دارند.

رادیو آزادی: در حالی که ماموریت عساکر امریکایی پس از 2014 میلادی فقط به همکاری و مشوره به نیرو های افغان محدود خواهد شد، اردو و پولیس افغان از لحاظ توانمندی قوی شده اند.

نیرو های افغان برای اولین بار در سال 2013 میلادی عملیات های مستقل را بر ضد مخالفین بدون اشتراک نیرو های خارجی آغاز کردند.

روزنامه واشنگتن پوست در مورد می نویسد، نیرو های افغان در عرصه لوژستیک و اسلحه هنوز هم مشکلات دارند.

به نوشته این روزنامه، نیرو های افغان در بخش ترمیم وسایط و فعال نگهداشتن جنراتور های برقی نیز دچار مشکل اند و همچنان نیر های هوایی افغان بنابر کمبود وسایل عصری به خصوص نداشتن طیاره در حالت ریختگی قرار دارند.

مقام های امریکایی و هم افغان سوال می کنند که آیا در ختم 2016 میلادی زمانی که عساکر امریکایی افغانستان را ترک کنند آیا نیرو های افغان می توانند متکی به خود شوند.

موضوع دوم را که واشکتن پوست با بیرون شدن نیرو های امریکایی از افغانستان ارتباط میدهد، اقتصاد افغانستان است.

در حال حاضر اردوی افغانستان سالانه شش و نیم ملیارد دالر مصرف دارد که تا حدی زیادی آنرا امریکا کمک می کند.

این در حالیست که کانگرس امریکا بودیجه پروژه های انکشافی افغانستان را امسال کاهش داد.

به باور این روز نامه برخی از مقام های افغان نگران اند که با خروج نیرو های امریکایی و کاهش کمک های آنکشور ممکن در آینده حکومت افغانستان توانایی پرداخت معاشات مامورن اش را نداشته باشد.

روزنامه واشنگتن پوست می افزاید، حکومت در افغانستان بیشتر از طالبان عامل بی ثباتی  در آن کشور است.

این بدین معنی است که در داخل گروه های سیاسی شامل در حکومت بیشتر مسایل قومی، نژادی و لسانی رخنه کرده است و در صورت که یک حکومت قوی در آنکشور ایجاد نشود تنش ها در اینکشور افزایش خواهند یافت.

اما در بخش از تحلیل واشنگتن پوست در مورد دستآورد های 13 ساله در افغانستان نیز نوشته شده که می گوید، همه دستاورد ها در افغانستان از برکت امریکا است.

روزنامه می افزاید، ده و نیم میلیون شاگرد که در حال حاضر در افغانستان مصروف آموزش هستند، بیشتر مطبوعات در افغانستان آزاد است، نزدیک به شش میلیون افغان که در انتخابات شانزدهم حمل رای دادند و ملیونها افغان از شبکه موبایل استفاده می کنند همه از برکت امریکا است.

روزنامه اضافه می کند که در صورت افزایش تنش ها پس از خروج نیرو های امریکایی از افغانستان این همه دستاورد ها نقش به آب خواهند شد.