-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ اردیبهشت ۳۰, سه‌شنبه

میراث کرزی

لاس انجلس تایمز- رادیو آزادی

روزنامۀ لاس انجلس تایمز از قول سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می نویسد که شش هفته قبل از انتخابات ریاست جمهوری در یک ملاقات در ارگ به رئیس جمهور کرزی مزاح کنان به لطف گفته است که آقای رئیس جمهور وقت شما کم مانده است.

به نوشتۀ روزنامه، او ناگهان عاطفی شده در پاسخ گفته است: اگر راست بگویم خواهرعزیز، من روز شماری می کنم. من خیلی خسته شده ام. با گذشت هر روز بار از شانه هایم کاهش می یابد.

لاس انجلس تایمز می نویسد، رئیس جمهور کرزی تنها کسی نیست که  با پایان یافتن اقتدار پُر اضطراب سیزده سالۀ خود احساس راحت می کند.

لاس انجلس تایمز می نویسد:  کرزی که طبق قانون افغانستان، نمی تواند خود را برای دور سوم ریاست جمهوری نامزد سازد و روزی از شیک ترین مردان دنیا محسوب می شد و آرزو های مردم خود را مجسم می ساخت، یک حکومت آغشته به فساد اداری، یک اقتصاد متکی به کمک های بین المللی، یک ایتلاف پُر خم و پیچ با امریکا و یک ملت آسیب پذیر در برابر شورش طالبان را از خود به جا می گذارد.

لاس انجلس تایمز می نگارد که یکی از علایم کاهش محبوبیت رئیس جمهور کرزی این است که عبدالله عبدالله وزیر خارجۀ سابق و یگانه کسی که از جملۀ هشت نامزد ریاست جمهوری از رئیس جمهور کرزی علناً انتقاد می کرد در دور اول انتخابات از همه بیشتر رای کسب کرد.

ولی رئیس جمهور کرزی که علناً از کدام نامزد حمایت نمی کرد در چند هفتۀ اخیر با عبدالله عبدالله و رقیب وی در دور دوم انتخابات،  اشرف غنی احمدزی به آرامی ملاقات های داشته تا به نوشتۀ روزنامه نفوذ خود را در حکومت جدید حفظ کند.