-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ تیر ۳, سه‌شنبه

دومین اشتباه تیم «تحول وتداوم»

تیم دکتر اشرف غنی در چنین وضعیت برانگیخته گی، چرا خودش را داوطلبانه و تحریک آمیز وسط قضیه می اندازد؟


ستاد اشرف غنی احمدزی در واکنش به استعفای ضیاءالحق امرخیل رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان، استعفای او را یک اقدام شجاعانه به خاطر منافع ملی افغانستان خوانده است.
حمیدالله فاروقی از اعضای ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی پس از استعفای امرخیل در یک کنفرانس خبری گفت اسناد و شواهد دادگاه پسندی علیه آقای امرخیل وجود نداشته است و آقای امرخیل بخاطر تامین منافع ملی استعفا داده است.
آقای فاروقی نوارصوتی منسوب به امرخیل را که روز گذشته از سوی ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله در اختیار رسانه های افغانستان قرار داده شد، را یک "نوار صوتی جعلی" خواند.
روز گذشته ستاد عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری افغانستان نوار صوتی را در اختیار رسانه‌ها قرار داده و ادعا کردند که در آن گفتگوهای تلفنی میان آقای امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات با شماری از کارمندان ستاد اشرف غنی احمدزی دیگر نامزد ریاست جمهوری و کارمندان محلی این کمیسیون‌ ضبط شده است.
در این فایل صوتی، فردی که ستاد آقای عبدالله مدعی شده که ضیاالحق امرخیل است به فردی که ادعا شده عضو ستاد انتخاباتی آقای احمدزی است، به زبان پشتو دستور می‌دهد که "دست روی دست ننشیند و کاری کند."
اما آقای فاروقی در کنفرانس خبری با اشاره به این اتهامات گفت:" رابطه میان اعضای ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی و آقای امرخیل به عنوان رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات، در چارچوب قانون بوده است و اتهاماتی در آن مطرح شده کاملا بی اساس است و این نوار صوتی در کل مغشوش."
آقای فاروقی افزود:" ما امیدوارم که مشخص شود در این نوار صوتی چه کسی با چه کسی و در مورد چه مساله ای صحبت می کند. اما ما می دانیم که این (محتویات نوار صوتی) اتهامات واهی است که بخاطر تشویش اذهان عمومی به ما نسبت داده شده است."
حمید الله فاروقی خطاب به ستاد آقای عبدالله هم گفت که براساس تقاضای آنها رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات استعفا داد و اکنون بهانه‌ای برای قطع رابطه با روند انتخابات وجود ندارد.
پس از استعفای آقای امرخیل عبدالله عبدالله که از این اقدام آقای امرخیل استقبال کرد گفت حالا راه برای گفت و گو با کمیسیون باز شده است. آقای عبدالله گفت که برای حل بحران و از سرگیری همکاری او با کمیسیون یکی از شرط های او برآورده شده و در مورد مسایل دیگر از جمله آرای مورد بحث گزینه های مختلفی می تواند مطرح باشد.
آقای فاروقی با اشاره به این سخنان آقای عبدالله گفت:"خواسته‌هایی که در چارچوب قانون باشد ما به آن احترام داریم اما آن خواسته‌هایی که از چارچوب قانون بیرون است، برای تیم تحول و تداوم قابل قبول نیست. این طرح آنها (تیم داکتر عبدالله) که در شماری از ولایت‌ها باید انتخابات دوباره صورت بگیرد، برخلاف قانون اساسی افغانستان و قانون انتخابات است. آنها نباید بر این موضوع تاکید کنند."
او همچنین از کمیسیون انتخابات افغانستان خواست تا اعلام نتایج مقدماتی دور دوم انتخابات افغانستان را بیش از این به تاخیر نیندازد.